Kedden köszöntötték a Magyar Nemzeti Múzeumban a Dzsingisz kán és öröksége című kiállítás ötvenezredik látogatóját és kísérőjét. A budapesti egyetemista testvérpár egy 9 napos utazást nyert Mongóliába.
A szerencsés látogatókat Omboosuren Erdenechimeg asszony, Mongólia magyarországi nagykövete és az intézmény főigazgatója Kovács Tibor köszöntötte. Farkas Kristóf Vince és Adél történelem szakos hallgatók, akik nemcsak a múzeum ajándék kiadványait vihették haza, hanem egy utazási iroda felajánlásából egy 900 ezer forint értékű kilencnapos utazáson is részt vehetnek Mongóliában.A Dzsingisz kán és öröksége, valamint a Tatárjárás című időszaki kiállításokat szeptember 2-ig tekinthetik meg a látogatók a Magyar Nemzeti Múzeumban.
A 2006-ban 800 éves államiságát ünneplő Mongóliában reneszánszát éli a Dzsingisz-kultusz. Nem volt meglepő tehát az egyik legnagyobb európai kiállításrendező központ, a bonni Kunst und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschlandnak témaválasztása, amikor a Dzsingisz kán és öröksége, a mongol világbirodalom címmel - a mongol partnerekkel közösen - létrehozta azt a kiállítást, mely időben és térben egyaránt hatalmas területet ölel fel: a bronzkortól - Mongólia 20. századi történetéig. A több mint félezer kiállított tárgy olyan korszakokat és személyeket elevenít fel, melyek ma már sokszor legendaként élnek az emberiség közös kultúrtörténetében.

A mongol világbirodalom híres, betemetett fővárosának, Karakorumnak kutatásáról gyakran röppennek fel szenzációs hírek. A mitikus város lassan feltárja titkait. Előkerülnek a rég elfeledett paloták, amelyben Dzsingisz kán fogadta a pápák, királyok, császárok küldötteit, ahol Marco Polo is felkereste a nagy kánt. A kiállításban a Mongol Tudományos Akadémia, a német Régészeti Intézet és a Bonni Egyetem legfrissebb Karakorum expedícióinak leletei is helyet kaptak.
A legjelentősebb mongol múzeumok kiemelkedő művészeti alkotásai mellett a híres kelet-ázsiai és európai gyűjtemények is képviseltetik magukat. A mongol történelem két kiemelt témájával is foglalkozik a kiállítás: a buddhista művészet és a buddhizmus szerepe lenyűgöző műalkotások formájában jelenik meg, illetve történelmi fényképek valamint egyedi műtárgyak adnak felvilágosítást Mongólia változatos történelméről a 20. században.
A kiállítás minden eddigi bemutató helyszínén "formálódott" egy kicsit, elsősorban a klimatikus viszonyok változását rosszul viselő, szerves alapanyagú műtárgyak cserélődése miatt. A legjelentősebb "hozzáadott értékkel" azonban a budapesti változat dicsekedhet. A magyarországi múzeumok, elsősorban a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteményéből közel hetven, rendkívül ritka műtárgy is gazdagítja a kiállítást.