Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Anglia és a harmadik világ hősei a Szigeten

Anglia és a harmadik világ hősei a Szigeten

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 08. 08.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

A Chemical Brothers, Cesaria Evora és a Soulfly a legismertebb nevek a Sziget csütörtöki kínálatából, de hasonlóan izgalmas programnak ígérkezik Damon Albarn új zenekara, a The Good, The Bad and The Queen és az igazi kuriózumnak számító Tinariwen is, egyenesen Maliból.

Kaizers Orchestra
A 15. jubileumi Sziget Fesztivál nagyszínpadát a headliner kivételével a csütörtöki napon ismét olyan előadók foglalják el, akik elsősorban a külföldről érkezett szigetelők számára jelentenek csalogató vonzerőt. A norvég Kaizers Orchestra eleve most jár először a kelet-közép-európai régióban: rockot, folkot, tipikus félrefésült hajú alternatív ízeket egyaránt rejtő, érdekes hangszerelési megoldásokkal operáló zenéjük számos szakmai elismerésben részesült az elmúlt években. A zenekar legutóbbi, Maestro című lemeze 2005-ben jelent meg, következő albumukat augusztus 9-i Sziget fellépésük után kezdik el rögzíteni.

Hogy lehet Otto névvel reggae-t játszani? A német Gentleman & The Far East Band erre is megadja a választ, ez a művésztitulus ugyanis egy kölni reggae-fanatikust takar, akinek becsületes neve Otto Tillman. Dancehall-elemekkel vegyített jamaicai hangzások, laza ritmusok – elválik, milyen lesz mindez élőben, alighanem éppen annyi embert riaszt így leírva, mint vonz.

A kölni Bob Marley-fanatikust a The Good, The Bad and The Queen követi, a 2007-es év egyik legnagyobb zenei szenzációja, a Blur-főnök és Gorillaz-agytröszt Damon Albarn újabb projektje, méghozzá korántsem nyeretlen kétévesekkel: a The Clash veterán basszusgitárosa, az elmúlt években festőként tevékenykedő Paul Simon, Fela Kuti legendás dobosa, Tony Allen, valamint Simon Tong, Albarn egyik hű zenésztársa is megtalálható a csapatban. A végeredmény cseppet sem meglepő módon jellegzetes londoni gitárpop némi elektronikával, reggae-vel, miegyébbel, tipikus albarni fordulatokkal. A Blur és a Gorillaz itthon is igen népszerű, így aligha fullad majd érdektelenségbe a program.

The Good, The Bad and The Queen
A főzenekar Chemical Brothers nagyjából 10 évvel azután teszi tiszteletét a Szigeten, hogy berobbantak volna a köztudatba a Dig Your Own Hole lemezzel. Az eredetileg Dust Brothers néven alakult duó – Tom Rowlands és Ed Simon – akkor a Prodigyvel vállvetve rengeteget tett azért, hogy leomoljanak az elektronikus és hagyományos, rockosabb hangzású zenék között álló falak. Az azóta eltelt egy évtizedben a Chemical Brothers sorra szállította az erősebbnél erősebb lemezeket és mixalbumokat, és sosem okozott csalódást közönségének: a legutóbbi, 2005-ös Push The Buttont számos helyen egyenesen legjobb alkotásukként fogadták. A formáció legendásan intenzív élményt nyújt élőben, aligha túlzás tehát a Sziget egyik legnagyobb nézőseregét várni csütörtök estére a Nagyszínpad elé.

Chemical Brothers

Afrikai gerillák és brazil ikonok


Az iWiW Világzenei Nagyszínpadon a brit-kubai-jamaicai koprodukcióban fogant Ska Cubano után a magyar Besh o Drom izzítja fel a hangulatot, majd a Maliból származó Tinariwen képében a Sziget egyik legkülönlegesebb fellépője foglalja el a deszkákat. A zenekar 1985-ben alakult egy líbiai katonai bázison: valamennyi tag fegyveres kiképzést kapott, és a mali hegyekben részt vett az 1990-től 1996-ig húzódó törzsi háborúkban. A dalszerző énekes-gitáros Ibrahim Ag Alhabib vezette zenekar 2005-ben már járt a Szigeten, akkor Amassakoul lemezüket turnéztatták, most pedig a friss Aman Imannal jutnak el Magyarországra. Zenéjükben hendrixes gitárok egyesülnek az afrikai törzsi zenék hipnotikus ritmusvilágával, nem véletlen, hogy maga Robert Plant is a Tinariwen nagy rajongói közé tartozik.

Tinariwen
A Tinariwen után alighanem még a világzene egyik legnagyobb legendájának, Cesaria Evorának sem lesz könnyű dolga: az idén 66 éves énekesnő a Zöld-foki szigetekről származik, és istenadta tehetsége ellenére egészen sokáig nem is gondolta, hogy hivatásszerűen is énekléssel kellene foglalkoznia. Első lemeze csak 1988-ban jelent meg, a nagy siker hatására azonban azóta sorozatban adja ki albumait, rajtuk sajátságos zenei világával, melynek alapját a szigetország folkja, a morna adja.

Cesaria Evora
A Hammerworld Színpadon néhány hazai előadót követően a finn gót rock-színtér egyik ismeretlenebb tagja, a Negative lép fel, őket a biztos fesztiválsikernek számító Depresszió követi, a főattrakció pedig Max Cavalera és a Soulfly lesz. Az egykori Sepultura főnököt és csapatát a kezdetekkor sokan fogadták fanyalogva, mondván, hogy csak a nu metal divatot lovagolják meg, de ezek a hangok legkésőbb a 2005-ös Dark Ages idejére elhallgattak. A metalvilág egyik legismertebb figurájának számító Max és végre stabil felállásra lelt csapata eddig háromszor játszott Magyarországon. A Soulfly igazi Szigetre való zenekar, garantáltan hengerelni fognak, hacsak nem sújtja majd őket is a Hammerworld színpad örök átka, a rossz hangzás.

Talán paradox, talán nem, de a világ jelenleg legsikeresebb magyar rock/metal együttese is ezen a színpadon játszik, méghozzá pont a főzenekar után. A Mezőkovácsházáról származó Ektomorf sok küzdelmes itthoni évet követően az ezredforduló után gondolt egy nagyot és kitelepült Németországba, ahol munkájukat siker koronázta: szerződést kaptak Európa vezető metal kiadójánál, a Nuclear Blastnél, és azóta többször is körbeturnézták az egész kontinenst. Modern, súlyos, durva zenéjük kapcsán gyakran szokás emlegetni a Sepulturát és a Soulflyt, de a csapat mára kialakította saját hangzását. Nem játszanak túl gyakran itthon, így érdemes őket megnézni.

Ektomorf
A súlyosabb hangzások kedvelőinek egyébként sem lesz könnyű dolguk csütörtökön azt illetően, hová menjenek, ugyanis a Wan2 Színpad is szolgál néhány méltán népszerű fellépővel itthonról: a hazai underground körökben méltán kultikus Bedlam egykori magját rejtő Nomad, a Strong Deformity és a FreshFabrik egyaránt komoly neveknek számítanak Magyarországon, de az ezeknél kissé lazább szórakoztató rockzenében erős Hollywoodoo is híresen jó koncertbanda. A színpad külföldi fellépője a kemény alapozás ellenére mégis egy elektronikus zenei projekt, az IAMX, melyet a Sneaker Pimpsből ismert Chris Corner neve fémjelez. A projekt debütáló albuma Kiss and Swallow címmel 2004-ben jelent meg, míg a második, The Alternative című kiadvány 2006 áprilisban látott napvilágot.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene Sziget

Ajánlott bejegyzések:

  • Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében
  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • JJ megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, melyben a Budapest Scoring Orchestra is közreműködött JJ megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, melyben a Budapest Scoring Orchestra is közreműködött

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr417820932

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard