Százhatvan éve, 1847. augusztus 20-án született Boleslaw Prus, a lengyel realista irodalom egyik legjelentősebb képviselője.
Aleksander Glowacki néven született egy jómódú hrubieszówi családban, apja uradalmi írnok volt. 1863-ban gimnazistaként vett részt az oroszok elleni felkelésben, emiatt letartóztatták, de végül fiatal korára való tekintettel nem ítélték el. A Varsói Egyetem matematika-fizika szakát anyagi nehézségei miatt három év után otthagyta, tanulmányait a pulawi Mezőgazdasági és Erdészeti Intézetetben folytatta, innen azonban egy orosz professzorral történt összetűzése után kellett távoznia. Ettől kezdve már csak az önművelésre fektetett hangsúlyt, Varsóban házitanító, gyári munkásként majd 1872-ben újságíró lett. Úgynevezett "heti krónikáiban" írt Herbert Spencer, Darwin, John Stuart Mill műveiről, a pozitivista filozófia gondolatrendszeréről, a tudomány és technológia megismerésének, az ipar és a kereskedelem fejlesztésének szükségességéről, az alsóbb néprétegek iskoláztatásnak fontosságáról.1873-tól szépíróként is bemutatkozott, humoreszkekkel debütált. Köteteinek és népszerűségének köszönhetően anyagi helyzete fokozatosan rendeződött, ami lehetővé tette számára, hogy 1875-ben feleségül vegye egy távoli unokahúgát. Gyermekük nem született, fogadott fiuk, Emil alakját A fáraó egyik figurájában örökítette meg.
1882-ben elvállalta a Nowiny című folyóirat szerkesztését, s ettől kezdve írói hangja is megkomolyodott, újabb elbeszéléseiben a balzaci realizmus elemei jelentek meg. A társadalmi, politikai történések iránti figyelme regényeiben érhető tetten. 1887 és 1889 között írta meg egyik fő művét, A bábut, amelyben korának Varsójába kalauzolta el olvasóit, s hőseinek sorsán keresztül az egész lengyel társadalomról festett színes és eleven körképet. A mű sikert aratott, több nyelvre is lefordították, a Nobel-díjas Czeslaw Milosz egyenesen a legjobb lengyel regénynek tartotta.
A bábu után a nők emancipációjáról írt regényt, majd a történelemben keresett témát magának. Az 1896-ban megjelent A fáraó az ókori Egyiptom, XIII. Ramszesz korának példáján a hatalom természetrajzát, működésének látható és rejtett mozgatórugóit mutatja be. (Talán emiatt is volt állítólag Sztálin egyik legkedvesebb regénye.) A műből 1965-ben Jerzy Kawalerowicz rendezett nagy sikerű filmet.
A századfordulót követően Prus pályája lehanyatlott, az 1905-ös forradalom eseményeit megörökítő Dzieci (Gyermekek) című regénye már meg sem közelítette A bábu és A fáraó színvonalát. 1912. május 19-én (egyes források szerint 22-én) hunyt el Varsóban.
Forrás: MTI