Huszonegyedik alkalommal került megrendezésre a Várban a magyar néphagyományok ápolóinak legrangosabb seregszemléje, a Mesterségek Ünnepe. A tradicionális történelmi környezet speciális ízt, egyfajta pompát von az egész fesztivál köré, ezt leszámítva azonban ma már inkább csak egy grandiózus kirakodóvásárról beszélhetünk némi zenével körítve, semmint a hagyományok büszke, felszegett fejű ápolásáról. Szétnézni ugyanakkor legalább egyszer mindenképp érdemes.
Eleve elgondolkodtató, hogy mennyire szól bármiféle „mesterségekről” ez az egész rendezvény – bárki összeszámolhatja a Várban lévő kovácsokat, üstfoltozókat és vargákat, garantáltan nem lesz nagy munka. A helypénzt nem tudja mindenki összespórolni, így aztán kikopott a rendezvényről egy seregnyi tényleg értékes, különleges dolgot készítő mester, akik régen mindig itt voltak, és megjelentek a tucattermékekre vagy adott esetben akár bazári gagyikra specializálódott árusok. A tradicionális mesterségek bemutatása helyett tehát ma már jóval inkább a kirakodóvásárra, az eladhatóságra helyeződik a hangsúly apró, de használhatatlan csecsebecsékkel vagy egyébként remek Kipp Kopp babával, amitől garantáltan minden kisgyerek elveszti a fejét, a szülő pedig nem tud mást tenni, megveszi neki Tipp Toppal együtt.A Mesterségek Ünnepe persze mindig is egyfajta termékbemutató volt, így aztán vehetjük úgy is, hogy véglegesen kiforrotta magát etnoplázává. Bizonyára ennek köszönhetőek az olyasféle vadhajtások is, hogy a tradicionális ősi magyar eledel, a kenyérlángos és a sült kolbász mellett minduntalan gyrossütőkbe botlik az ember. Semmi baj a gyrosszal, sőt, de azért elgondolkodtató, hogy egy hasonló lengyel vagy cseh rendezvényen, ami különös hangsúllyal a hazai kultúra és a hazai hagyományok bemutatására és népszerűsítésére hivatott, helyet kaphatna-e ilyesmi. Jövőre biztos McDonald’s stand is lesz, végülis miért ne? Akad, aki Pekingben is bécsi szeletet eszik, ő is fizetőképes látogató, bigmekkel a gyomrában biztos több plüss Kipp Koppot vesz majd (persze távol álljon tőlünk az olcsó demagógia, de akkor is).
A zenei-kulturális programok közönségének számát és összetételét illetően egyértelmű előrelépés tapasztalható, habár Magyarországon – teljesen abnormális módon és egyébként még a hozzánk hasonló történelmi pályát bejáró országokkal is ellentétben – bizonyos rétegek és korosztályok szemében még mindig ciki a magyar népzene, a folk. Ezek a sztereotípiák egyre inkább oldódni látszanak – kérdéses persze, mennyiben köszönhető ez magának a magyar folknak és mennyiben annak, hogy az utóbbi években menő, helyénvaló és roppant intellektuális dolog lett szeretni a világzenét, de végső soron lényegtelen is, hiszen aki eljött, az bőségesen találhatott magának megfelelő programot a tánctól elkezdve a zenekari fellépésekig. A résztvevők jelentős része ugyanakkor továbbra is az éppen Budapesten tartózkodó külföldiekből kerül ki, és valljuk be, az árakat is elsősorban az ő pénztárcájukhoz szabták. A Szigetre is sokan rámondják, hogy drága, de csak azok, akik nem járnak a Mesterségek Ünnepére. Ez ugyanis magát a belépőt leszámítva tényleg kifejezetten drága.
A zenei felhozatal egyébként teljesen rendben van, sokszínű, sokoldalú és változatos, ahol békésen megfér egymás mellett a Sebestyén Márta-féle vonal és Ferenczi György Racka Jamje. Utóbbit már méltattuk, most megtesszük mégegyszer: ha valaki szerint ciki a népzene, ciki népzenei elemekre építkezni, az nyugodan nézze meg élőben a Racka Jamet, aztán ha utána is kínosnak érzi a hasonlókat, inkább ne is hallgasson semmit, mert kár belé. Folk 21. századi értelmezésben, utcai bluesba, jazzbe, funkyba csavarva, kimondottan rockos lendülettel előadva. A maga nemében annyira egyéni és zseniálisan jó a produkció, hogy azt a világon bárhol, bárkinek meg lehetne mutatni. És lehet, hogy a különlegessége miatt a határokon túl jobban meg is értenék, mint itt.
Utóbbi megállapítás egyébként az egész rendezvényre áll: a látogatók nagyrésze az aranykeretes szemüveget viselő ötvenes német turisták mellett a közhiedelemmel ellentétben nem tarisznyás bölcsész, és nem is Kárpátia pólós, kopasz, „mindentvissza!” üvöltéssel a barikádokra hágó lánglelkű forradalmár. Az úgymond fiatalság, tehát a nagyjából 14-24 év közötti tipikus fesztiválozó korosztály azonban szinte teljességgel hiányzik a rendezvényről, tömeges létszámban legalábbis egészen biztosan. Csupán költői kérdés, hogy ez lenne-e a helyzet például egy horvát népi hagyományokat bemutató zágrábi eseményen is.