Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
István, a király: aktuálisabb, mint valaha

István, a király: aktuálisabb, mint valaha

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 08. 22.
Színpadra lépnek a győztes fiatalok
2022-06-23 11:11:02

Június 26-án 17:00 órától ifjú muzsikusok ingyenes hangversenyére kerül sor a Pesti Vigadóban a Szent

A fesztivál, ahol megkérték a kezemet
2022-06-22 11:21:30

Gyorsan pergő kémdráma, thrillerszerű bosszúfilm, találkozások és leánykérés – ilyen volt a II. Magyar

Fejtsd meg a költők titkait!
2022-06-20 09:58:18

Artisjus és Év gyerekkönyve díjat kapott Fenyő D. György  Útikalauz a vershez c. kötete. A Pagony

Ünnepel a világhírű magyar zeneszerző
2022-06-19 12:05:42

Július 2-án a 75 éves Orbán György tiszteletére rendeznek koncertet a BMC-ben. Az egyik legtöbbet

további bejegyzések a szerzőtől »

István király élt, él és élni fog. A nagy rockopera Szörényi és Bródy egyik pontozható öröksége, amelyhez sokban hozzájárult Mártha István zeneszerző és komponista, aki nélkül ez a zseniális darab nem jött volna létre. Ez már csak azért is hihető, mert nézzük meg a későbbi próbálkozásokat – például Attila – , és nem nagyon sikerül elhinnem, hogy ugyanaz a szerző írta őket... Ettől függetlenül övéké az érdem, és csillagos ötöst érdemelnek azért, mert merték használni a népzenét.

Tegnap Nagyváradra mentem, hogy megnézzem a Novák Ferenc által rendezett és a helyi színészekkel kiegészített feldolgozást és be kell, hogy valljam, nagyon jól éreztem magam. Tényleg showt láttam. Magyar virtust a javából. Varga Miklós, Vikidál Gyula, Novák Péter, Fazakas Júlia, Kátay István, Kovács Ági, Kováts Kriszta mellett a nagyváradi Szigligeti társulat művészei is felléptek (Dimény Levente, Ács Tibor, Kovács Levente, Ababi Csilla és a többiek). Az előadás színvonalát az öt erdélyi hivatásos néptáncegyüttes is emelte. Színpadon láthattuk a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttest, a Maros Művészegyüttest, az Udvarhely Néptáncműhelyt, a Háromszék Táncegyüttest és a Nagyvárad Táncegyüttest. A statisztákat a borsi Galagonya Néptáncegyüttes és a nagyváradi Csillagocska Néptáncegyüttes biztosította.

Arról nem beszélnék, hogy playback volt az előadás, mert azt már a szegedi ’91-es bemutatón hallott próbálkozások óta tudjuk, hogy Vikidál Gyula hangja eltűnt, mint a dodo madár Mauritiusról, és színészi játéka sem lett jobb, de engem ez sem zavart.


Amit viszont az előadás javára írhatunk, hogy ilyen lelkesedéssel és odaadással már csak nagyon ritkán találkozhatunk mind a színészek, mind a táncosok részéről. Pedig nem hiszem, hogy ez pénz kérdése lenne. Nekem amúgy is az a véleményem a szuper előadóinkról, ami a zenében is áll: sokszor egy jó helyen és jó időben lefogott hang többet ér, mint Alapi István 5 perces skálázása a bundokon. Vagyis nem vagyok biztos benne, hogy Román Sándor próbálkozása arra, hogy lesodorja a színpadról Michael Flatley csoportját, nem egy erősen meddő vállalkozás. A magyar néptánc amúgy sem az egyszólamairól volt híres. Erről ennyit.


Szóval gyönyörű időben, lelkes közönség előtt pontban 9 órakor elkezdődött az előadás, amit több mint tízezer ember várt, és már a nyitánynál vastapssal jutalmazta a fellépőket. Nagyon jó ötlet volt, hogy a színpadon kívül kihasználták a stadion füves területét is, így megnövelve a játékteret, lehetőséget adva arra, hogy az egész előadás ideje alatt a színpad jobb és bal oldala válassza el a küzdő feleket. A táncosok bejárták az egész stadiont, Novák Péter pedig egy égő karddal rohamozta meg a közönség sorait, abszolút bevonva a publikumot, egy interaktív előadást valósítva meg ezzel. Amikor Torda, a táltos dala alatt gyertyák százai gyulladtak meg a nézőtéren, hogy aztán az előadás végéig úgy is maradjanak, amikor hallottam, ahogy a közönség végigénekli a szövegeket, majd láttam, hogy a legvégén elhangzó Himnusz alatt sírva fakadnak, csak arra tudtam gondolni: hiába telt el az István, a király születése óta negyed évszázad, ma még talán időszerűbb, mint 1983-ban volt.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház

Ajánlott bejegyzések:

  • Izgalmas programokkal vár Szigliget Izgalmas programokkal vár Szigliget
  • Mi történik a Rákóczi téren? Mi történik a Rákóczi téren?
  • Nyerj jegyet A hisztéria rövid és felkavaró története c. előadásra! Nyerj jegyet A hisztéria rövid és felkavaró története c. előadásra!
  • Hatalmas siker a kötelező olvasmány színpadi változata Hatalmas siker a kötelező olvasmány színpadi változata
  • Dunaújvárosra figyel a színházi világ Dunaújvárosra figyel a színházi világ

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr677821178

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard