Mensáros László emlékére negyedik alkalommal rendeznek vers- és prózamondó versenyt; az elődöntők októberben kezdődnek, a Kossuth-díjas színművész nevét viselő díjat a januári döntőn adják át Budapesten, az Örkény Színházban.
A versenyt a Mensáros László Alapítvány, az Anyanyelvápolók Szövetsége, a Magyar Kultúra Alapítvány és a Magyar Versmondásért Alapítvány közösen hirdette meg. A felhívásra olyan, nem hivatásos vers- és prózamondók jelentkezését várják október 1-ig, akik betöltötték 14. életévüket és befejezték általános iskolai tanulmányaikat.Az indulóknak négy szabadon választott magyar verset vagy prózát kell elmondaniuk, és meg kell szólaltatniuk egy verset vagy prózát Mensáros László "XX. század" című egykori előadóestjének anyagából. Az esten elhangzottak Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, József Attila, Szabó Lőrinc, Radnóti Miklós, Pilinszky János, Zelk Zoltán, Vas István, Juhász Gyula, Szergej Jeszenyin, Thomas Mann, Guillaume Appolinaire, Rainer Maria Rilke írásai.
Az anyagban szerepel még Karinthy Frigyes gyermekkori naplójának részlete, Maxim Gorkij Éjjeli menedékhely című művéből Szatyin monológja, Fellinitől a 8 és 1/2 című film zárójelenete, valamint Puccini levele Riccardo Schnablhoz, amelyben autójáról panaszkodik, mert az nem éri el az óránkénti 18 kilométeres sebességet.
A versenyt ifjúsági (14-20 év) és felnőtt kategóriában hirdették meg. Az elődöntőket októbertől Kazincbarcikán, Szegeden, Kaposvárott, Győrött, Budapesten és Érsekújváron tartják, a döntő 2008. január 26-én és 27-én lesz a fővárosban.
Mensáros László (1926-1993) Debrecenben, Szolnokon és a budapesti Madách Színházban játszott, rendezett és fellépett a Nemzeti Színházban is. Előadóművészként a XX. század című műsorával, amelyet maga szerkesztett, új műfajt indított el a versmondás hazai művészetében.
Pályafutása alatt számos emlékezetes alakítást nyújtott: volt Hamlet és Rómeó, megformálta több Moliére- és Csehov-darab címszerepét. Számos filmben (Aranysárkány, Bolond április, Szevasz Vera, Redl ezredes) is maradandó élményt nyújtott. A művész 1956-ban és 1969-ben Jászai Mari-díjat, 1980-ban Kossuth-díjat kapott.