Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A filmtörténet első sztárja

A filmtörténet első sztárja

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 09. 11.
Péter Bence hazatér - a világsztár zongorista Budapesten mutatja be legújabb produkcióját
2025-09-16 08:30:00

Új műsorral, látványos színpadi megoldásokkal és egy titokzatos vendéggel tér vissza Budapestre a

Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
2025-09-16 07:00:00

Nyolcadik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amelyet idén Dezső Tamás nyert el az

Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
2025-09-15 12:00:00

Hétvégén ért véget a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, melyen Joachim Trier új alkotása

ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
2025-09-15 10:10:01

A ONE MORE LIKE című magyar sportdráma a hétvégén Batumiban és Las Vegasban is diadalt aratott: a provokatív

további bejegyzések a szerzőtől »

1881. szeptember 11-én, 126 éve született Koppenhágában a filmtörténet első igazi sztárja és egyben szexbálványa, Asta Nielsen, aki vígjátékokban, drámákban, mai és klasszikus témájú történetekben egyaránt szerepelt.

Asta Sofie Amalie Nielsen viszonylag korán árva lett. A Royal Theatre School of Copenhagenben kezdett színészetet tanulni, majd 1902-ben lépett először színpadra, és nyolc évvel később készítette el első filmjét. Néhány Dániában forgatott filmet követően férjével Németországba költözött. Az ezt követő években szinte minden lehetséges karaktert eljátszott, szerepeket kapott filmdrámákban és vígjátékokban is. Egy alkalommal, 35 éves korában egy 12 éves gyereket kellett eljátszania, de sikeresen megoldotta a feladatot. A Hamlet címszerepében ugyanígy helytállt. 1932-ig több mint 70 alkotásban vállalt szerepet. 1967-ben filmet készítettek művészetéről, amelyben még ő maga is felvevőgép elé állt. Greta Garbo egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy mindent, amit tud, azt Nielsentől tanulta.

A maga korában Asta Nielsen olyan népszerű volt, hogy még parfümöt is neveztek el róla, és az első világháború idején fényképe ott lapult sok német, francia és angol katona tárcájában. Mikor a nácik hatalomra kerültek Németországban, Joseph Paul Goebbels felajánlott egy filmstúdiót Astának, de a színésznő visszautasította az ajánlatot. Ő volt az első színésznő, aki nem bírta elviselni az állandóan nyomában levő fotósokat és újságírókat, és személyiségi jogi pert indított a sajtó ellen. A pert a sajtó nyerte meg, mert a bíróság úgy vélte: a színésznő személye köztulajdon, ezért a közönségnek joga van mindent tudni róla.

A színésznő ötször ment férjhez, utoljára 88 évesen. 1972. május 24-én hunyt el.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film

Ajánlott bejegyzések:

  • Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
  • ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
  • Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje
  • Enyedi Ildikó és Paolo Sorrentino új filmjeit is díjazták Velencében Enyedi Ildikó és Paolo Sorrentino új filmjeit is díjazták Velencében
  • Négy titokzatos főhős egy lakásban - ismerd meg közelebbről az Egykutya főszereplőit Négy titokzatos főhős egy lakásban - ismerd meg közelebbről az Egykutya főszereplőit

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr377821562

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard