Húszéves a TranzDanz kortárs táncegyüttes; az évforduló alkalmából az alapító koreográfus, Kovács Gerzson Péter munkáiból péntektől láthat válogatást a közönség a Trafó Kortárs Művészetek Házában és a MU Színházban.
A jövő vasárnapig tartó kortárs művészeti programsorozat pénteken és szombaton Kovács Gerzson Péter 1991 telén színpadra állított darabjával, az Ideiglenes címmel indul a Trafóban. Mint arra a TanzDanz közleménye rámutat, ez az évforduló talán az utolsó alkalom, hogy a hajdani, legendás Ideiglenes cím még egyszer színpadra kerüljön.A MU Színházban a Tranzit című produkciót tűzik műsorra szeptember 28-án, szeptember 29-én a Bankett című darabot láthatja a közönség, szeptember 30-án pedig a Magenta II. szerepel a programban. Az ismertető szerint a TranzDanz motívumai között egyaránt felfedezhetőek az archaikus kultúrák jelképeire és a mai globalizált világ képeire való utalások. Sokszor bőséges teret engedve az improvizációnak, olyan sajátos, képzeletbeli folklórt keltenek életre, amelyben kitüntetett szerepet játszik a darabjaikat kísérő élőzene, többek között a Dresch Quartet, Szelevényi Ákos, Sáry László, Árvai György, DJ Palotai és a Magony muzsikája.
A mozgás és a zene ötvözése mellett előadásaik gyakran multimédia jellegűek: meghatározó bennük a vizuális, az akusztikus és a mozgáselemek játékos dinamikája. A Kovács Gerzson Péter által teremtett színpadi világítási nyelv szintén emblematikus jellemzője a TranzDanz előadásainak.
Az eredetileg szóló táncnak indult, Dresch Mihály zenéjére koreografált Ideiglenes cím egy új, innovatív módon megalkotott nyelvet hozott létre, amelyben az alkotórészek - a kárpát-medencei néptáncok, a kortárs tánctechnikák, a dramatikus színjátszás és az abszurd, a jazz-, a kortárs- és a népzene, a szcenikai eszközök használata és a dramaturgia - mellérendelt viszonyba kerültek egymással.
A Bankett című alkotás "jellegzetesen közép-kelet európai Gesamstkunstwerk, nem mindennapi táncelőadás a kispolgári lét visszásságairól DJ Palotai zenéjére" - áll az ismertetőben. A darabban a magyar táncművészet számos irányzatát, stílusát (klasszikus balett, kortárs tánc, néptánc) reprezentáló, fiatal művészek lépnek fel. A Magenta II. című produkció táncosai és zenészei - akikkel a 2006-os Magentában is együtt dolgozott a koreográfus - a látszólagos kulturális ellenpólusok (néptánc-kortárs tánc, népzene-kortárs zene) egyesítése által hoznak létre új magyar kortárs táncot, zenét.