A Pál utcai fiúk című regény einstand jelenetét ábrázolja Szanyi Péter ötalakos szoborcsoportja, melyet szeptember 28-án avattak fel a VIII. kerületi Práter utcában Budapesten. A szobrászművész alkotása, amelyen Nemecsek és két társa golyózik, a Pásztor fivérek pedig néhány lépés távolságból fenyegetően nézik őket, a Práter utcai iskola épületének egyik kiszögellésében áll. Hamarosan a regény egyik központi helyszínét, a Molnár Ferenc által megálmodott grundot avatják fel a Tömő utca 4. szám alatt.
A Pál utcai fiúk szabadtéri feldolgozása, a grund felépítése évről évre újra felmerült ötletként. A józsefvárosi képviselőtestület végül néhány éve elfogadta a "Pál utcai fiúk Józsefvárosa" programot, így elindulhatott a Tömő utcában egy többlépcsős kulturális program megvalósítása, beleértve ebbe a grund újjászületését, igaz, nem az eredeti helyén és formájában, hanem a Tömő utca 4. szám alatt található üres telken, az uniós szabványoknak megfelelő játszótérrel. A Tömő utca 2. szám alatti védett épületben Molnár Ferenc emlékház, és egy korabeli hangulatú kávéház kerül kialakításra. A Tömő utca 6. szám alatt található, ugyancsak védett, csaknem kétszáz éves lakóházban Táncsis-emlékház, helytörténeti múzeum, étterem, vendégház, és kisebb boltok elhelyezését tervezik. Eredetileg a Grund helyszíne is a Corvin Sétány projekt része lett volna, de a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal 2005-ben levédette a Tömő és Nagytemplom utca sarkán álló, 1830-ban épült lakóházat, ami mellett szintén védelmet élvezett a Táncsics-ház, így azok lebontása törvénybe ütközik.
A projekt célja, hogy a világhírű alkotáson keresztül – kihasználva, hogy A Pál utcai fiúk a leghíresebb magyar epikai alkotás, a legtöbb idegen nyelvre lefordított magyar könyv – a főváros és Józsefváros identitásának egy jelentős szeletét megőrizze, emellett pedig erősítse a városrész kulturális kisugárzását a fővárosban, az országban vagy talán egész Európában. A cél a védett épületek helyreállítása, építészeti kialakításának és térstruktúrájának megőrzése, ami által korszerű interaktív, ugyanakkor mégis személyes bemutató-, találkozóhely jön létre, melyben a fenti célok együtt érvényesülnek, illetve egymással különböző viszonyba kerülnek.

A “Pál utcai fiúk Józsefvárosa” projektet a Tömő utca 2. és a Leonardo utca 41. közötti területen egységes arculat szerint valósítják meg. A Tömő utca 2. épületében kávéházat és Molnár Ferenc-emlékhelyet alakítanak ki. A homlokzat műemléki előírások alapján megújul. Az interaktív emlékhelyen tárgyak, ereklyék, fényképek idézik az írót és munkásságát, valamint természetesen a Pál utcai fiúkat. A Tömő utca 4. maga a játszótér, a “Pál utcai fiúk” grundja, melynek megelevenítése több célt szolgál. Nem csupán kulturális emléket állít, hanem beépül a száz évvel később született nemzedék gyermekkori élménygyűjtésébe, illetve a józsefvárosi élet mindennapjaiba. Egy egészen különleges élményt nyújt azoknak, akik már ismerik és szeretik a regényt, hiszen a megépített grundon újraélhetik a regénybéli grund eseményeit, akik pedig eddig még nem olvasták a könyvet, kedvet kaphatnak hozzá.