A több mint három évtizede működő etno-rock szupergroup, a Kormorán zenekar vezetője, Koltay Gergely Égjen Neked a Fény címmel szerzői albumot készített ötvenötödik születésnapja alkalmából.
A Julianus, a Honfoglalás, a Sacra Corona, A Költő visszatér, az Elektra mindörökké, a Zúgjatok harangok, A Megfeszített és A Napba öltözött leány zeneszerzője vadonatúj albumán parádés szereposztást hallhatunk. Énekesként közreműködik - mások mellett - Keresztes Ildikó, Papadimitriu Athina, Kalapács József, Demjén Ferenc, Makrai Pál, valamint a Kormorán három meghatározó hangja, Géczi Erika, Tóth Renáta és Mr.Basary. Gitáron - többek között - az ex-Eddás Csillag Endre, Patai Tamás (Republic) és Sipeki Zoltán játszik.
A népi vonalat a székely Gáspár Álmos és a német Alex Horsch mellett a Romengóból Lakatos Móni, Rostás "Mazsi" Mihály, a Söndörgőből Eredics Dávid, valamint a Madarakból Borhi Miklós képviseli. Koltay munkáját még olyan muzsikusok segítették, mint például Zsoldos Tamás, Szűts István, Nagy László, Szabó Miklós a Kormoránból vagy a Bikiniből Makovics Dénes. A közreműködő színészek közül - a teljesség igénye nélkül - megemlítendő Farkasinszky Edit, Oberfrank Pál, Benkő Péter és Selmeczi Roland.
Koltay Gergely 1976-ban alapította a Kormoránt, mely a magyarországi zenei életben elsőként ötvözte programszerűen a népzenei elemeket a rock stílusjegyeivel. A zenekar dalaiban tradicionális népi hangszerek - töröksíp, hegedű, tekerőlant, citera, furulya, duda, tárogató - szólalnak meg együtt a rockhangszerekkel. A Kormorán az elmúlt három évtizedben eljutott szinte minden európai országba, koncertezett a tengerentúlon, és több zenealbumot jelentetett meg külföldön. Az együttes koncertprogramjain kívül egy sor albumot készített popénekeseknek, blues- és rocksztároknak, színészeknek. Megannyi színpadi mű, opera, valamint filmzene bizonyítja a zenekar sokszínűségét és alkotóerejét (Julianus, Honfoglalás, Sacra Corona, Trianon, A Költő visszatér, Elektra mindörökké, Zúgjatok harangok, A Megfeszített, A Napba öltözött leány).
A Kormorán első fénykora a ’80-as évekre tehető, 2000 óta pedig másodvirágzását éli, az ezredfordulóra ugyanis Koltay nyolc elhivatott és invenciózus zenészt gyűjtött maga köré, még lendületesebbé, hitelesebbé téve a formációt. A Kormorán tagjai az elmúlt években olyan modern, különleges muzsikát írnak, mely továbbra is a Kárpát-medence és helyenként a Balkán archaikus népzenéiből táplálkozik, s ami nagyon fontos: töretlenül népszerűek, rendre élő koncerteket adnak nemcsak Magyarországon, hanem a székelyföldi Csíksomlyótól a Muravidéken át a felvidéki Somorjáig.