A Filmkészítő Gyerekek Magyarországi Filmfesztiváljának célja, hogy feltérképezze az országban működő különböző gyerek-filmkészítő műhelyeket, szakköröket, filmtáborokat, és az elkészült alkotások bemutatásával lehetőséget adjon arra, hogy a gyerekek megmutathassák munkáikat egymásnak és a közönségnek.
A Filmfesztiválra 6 és 19 év közötti gyerekek jelentkezhetnek a következő kategóriákban: „Kicsi a bors, de erős” (6-12 év) és „Ifjú titánok” (13-19 év). A maximum tizenöt perc hosszúságú, tetszőleges témájú filmekkel rövidfilm, animációs film, dokumentumfilm és egyéb műfaji kategóriákban lehet pályázni.A fesztivál ötödik, („gyerekszem-öregszem”) kategóriájába azok az alkotók nevezhetnek, akik már elmúltak 19 évesek, de a fesztiválra beküldött filmjüket 19 éves koruk előtt készítették. Ebbe a kategóriába filmkészítő fiatalok, amatőr- és profi filmesek gyerekkori alkotásai pályázhatnak.
A honlapon a gyerekek segédanyagokat találnak a filmek elkészítését, a filmkészítés különböző fázisait bemutató leírásokkal és tanácsokkal, valamint gyerekek által készített filmrészletekkel, forgatókönyv-, storyboard (képes forgatókönyv) és gyártási terv-mintákkal. A jelentkezők igény esetén telefonon vagy e-mailben a kiírással, beírással, formátumokkal és vágással kapcsolatos technikai segítséget kérhetnek a Pont Digitális Stúdiótól (tel: 1 221 9648, e-mail: pds@pdsfilm.eu).
A beküldött munkákat négytagú zsűri bírálja el, melynek tagjai: Enyedi Ildikó filmrendező (a zsűri elnöke), Kocsis Ágnes filmrendező, Jordán Helén pedagógus, Nagy Dénes filmrendező, Gerevich András költő, forgatókönyvíró. A bemutatott munkákat általános-, közép- és főiskolásokból álló gyerekzsűri is elbírálja, valamint közönségszavazatok is közrejátszanak a díjazásban.
A Gyerekszem Filmfesztivál ötletét egy három éve működő filmkészítő szakkör adta, ahol az első szakköri év végére kilenc kisfilm született. Ezek a néhány perces filmek hitelesen beszélnek a gyerekek érzéseiről, gondolatairól, sorsáról.
A ma is létező filmkészítő szakkör olyan kreatív és terápiás jellegű foglalkozásra ad lehetőséget, melynek során a gyerekek saját élményeik alapján rövidfilm terveket írnak, majd leforgatják a körülbelül két-három perces filmetűdöket. A forgatások során egymás filmjeiben végzik a stábokban szokásos feladatokat: mindegyikük rendező, operatőr, vágó, asszisztens, ruhás, sminkes és gyártásvezető, így valamennyien belekóstolhatnak a filmezéssel kapcsolatos művészi és szervezési munkálatokba is.
A filmkészítő szakkör eddigi tapasztalatai szerint szinte minden gyereknek van a film nyelvén is kifejezhető mondanivalója, melynek meglepő könnyedséggel és kreativitással adnak hangot és „képet”. A gyerekek az alkotási folyamat során gyakorolhatják az írásbeli, szóbeli, és képi önkifejezést, valamint saját gondolataik, hangjuk és gesztusaik használatát.
Grosch Nándor, a fesztivál főszervezője szerint a mai filmkészítőknek nem kis felelősségük és feladatuk, hogy minden eszközzel segítsék az utánuk következő filmes generáció szárnybontogatását. Úgy véli, hogy a fesztivál hatással lehet a filmkészítés kultúrájának kialakulására. Az elkészült filmek nyilvános bemutatásával és értékelésével hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek ne csak a televízióból és moziból megismert vizuális kapaszkodók segítségével videózgassanak.
Az ügyes kivitelezésű, leleményes és értékes anyagok követendő szakmai példát, tanulságokat és élvezetes filmes perceket adhatnak mind a filmkészítéssel kacérkodó gyerekeknek, mind a fesztivál látogatóinak.