Harminckét élőhelyről, köztük a Hortobágyról, az Ipoly-völgyről, a Bodrog-zugról, valamint a Fertő-tó, a Duna, a Tisza és a Balaton vidékéről ad átfogó képet A magyarországi vadvizek világa című album.

A megállapodást a vízimadarak pusztulásáért aggódva 18 ország képviselői írták alá. Az egyezményhez mára 154 ország csatlakozott, Magyarország 1979-ben írta alá a dokumentumot.
A csatlakozó államok eredetileg a rohamosan csökkenő vízimadár-állománynak kívántak védelmet nyújtani, a tapasztalatok azonban rávilágítottak arra, hogy az állat- és növényfajok oltalma önmagában nem lehetséges, magát az ökológiai rendszert kell megőrizni.
A jegyzéken Magyarországról 26 "tétel", valójában 32 önálló vizes élőhely szerepel, összkiterjedésük meghaladja a kétszázezer hektárt. A területek között vannak tavak, mocsarak, szikes tavak, lápok, holtmedrek, folyószakaszok, nedves rétek, és ember alkotta halastavak, víztározók is. Ezeken az élőhelyeken megfordul a nagy kócsag, a fekete gólya, a vetési lúd, a csörgő réce, a szárcsa, a daru, a nagy póling és a kormos cankó is.
A madarak kétségkívül nagy hangsúlyt kapnak a könyvben, amelynek újdonsága, hogy a rekonstrukciós munkákról, a helyreállításokról is beszámol. A kézikönyvnek, útikönyvnek, egyszersmind ismeretterjesztő szakkönyvnek szánt kiadvány "felhasználóbarát", hiszen jól olvasható, színes fotók gazdagítják, s a leírást térképek, függelékek, mutatók, idegen szakkifejezések magyarázatai, jogszabályok egészítik ki.
Forrás: kultura.hu