Százhuszonöt éve, 1882. október 24-én született Siófokon Kálmán Imre, a Csárdáskirálynő komponistája. A gabonakereskedő Koppstein-család harmadik fia bizonyára éjféltájban érkezett, mert a családtagok között is vita volt azon, 24-én vagy 25-én van-e Imre születésnapja.

Tatárjárás című operettjét 1908-ban mutatta be a Vígszínház. Kálmán első nagy sikerét 144 alkalommal játszotta a színház, és az ősbemutató után Bécsben is előadták. Az ifjú zeneszerző ezután a császárvárosba költözött, darabjait a Theater an der Wien mutatta be, s ezt követően kerültek színpadra Budapesten. Olyan nagysikerű műveket alkotott, mint Az obsitos (1910), A bajadér (1922), a Marica grófnő (1924), A cirkuszhercegnő (1926), A montmartre-i ibolya (1935). A legsikeresebb azonban kétségtelenül a Csárdáskirálynő (1915), melyet a bécsi ősbemutató után egyfolytában nyolcszázszor játszottak, és amelyet az első évben harmincezer alkalommal adtak elő a világon.
A Magyar Operett Napja és Kálmán Imre születésének 125. évfordulója alkalmából szobrot avattak a zeneszerző emlékére a budapesti Nagymező utcában. Veres Gábor szobrászművész alkotásának leleplezésén Yvonne Kálmán, a zeneszerző leánya is részt vett. Az alkotás kizárólag magánemberek, cégek és a színház művészei, a Pesti Broadway Alapítvány közreműködésével, támogatásával készült el. A Budapesti Operettszínház igazgatója, Kerényi Miklós Gábor az ünnepségen kiemelte, hogy Puskás Ferenc mellett Kálmán Imre nevét ismerik a magyarok közül a legjobban a világban. A színház előcsarnokában, valamint az I. emeleti nézőtéri folyosón már látható a Kálmán Imre emlékére rendezett kiállítás. Az október 30-ig megtekinthető tárlaton a komponista eredeti tárgyai, relikviái, kottái, valamint plakátok, fotók, könyvek szerepelnek.
Siófok híven ápolja neves szülötte emlékét. Halálának 40. évfordulóján Kálmán Imrét posztumusz a város díszpolgárává választották, egykori szülőháza ma múzeum. A Millennium park zenepavilonjában áll a komponista Varga Imre szobrászművész által készített szobra, s nyaranta nagy sikerrel játsszák Kálmán operettjeit, német nyelven is. Életéről 1984-ben Az élet muzsikája címmel készült film, Huszti Péterrel a főszerepben. 2002 óta Kálmán Imre születésnapja, október 24. (amely Lehár Ferenc elhalálozásának napja is) a Magyar Operett Napja, amikor díjakat adnak át a műfaj kiválóságainak.
Forrás: MTI