Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
'56-ra emlékezett a Kaláka Párizsban

'56-ra emlékezett a Kaláka Párizsban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 10. 24.
A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

Cannes-tól Velencéig: nemzetközi sikerfilmek érkeznek a Mozinet Filmnapokra
2025-09-11 07:34:38

Fesztiválsikerek, friss magyar alkotások és különleges filmes élmények várják a közönséget a 15. Mozinet

Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban
2025-09-10 12:00:00

Fény, tudomány és művészet találkozása: a More Than Human című nemzetközi tárlat az emberi nézőpontot

VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában
2025-09-10 09:49:39

Marics Peti és Valkusz Milán hatalmas bulival zárja az évet az Arénában – slágerek, meglepetésvendégek és

további bejegyzések a szerzőtől »

Nagy sikerű koncertet adott kedden este a Kaláka együttes a párizsi Sorbonne Egyetem dísztermében az 1956-os magyar forradalom évfordulójának tiszteletére.

A Párizsi Magyar Intézet (PMI) szervezésében rendezett ünnepi esten négyszázan hallgatták végig magyar költők megzenésített verseit, köztük Fejtő Ferenc Párizsban élő történész, író, újságíró. Ady Endre, Petőfi Sándor, Faludy György, József Attila, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, Eörsi István és Kányádi Sándor költeményeiről a számok között Lackfi János költő franciául beszélt a hallgatóságnak, elmagyarázva a versek jelentését és történelmi kontextusát.

Ecsedi-Derdák András, a PMI igazgatója a tavalyi évhez hasonlóan külső helyszínt keresett az 1956-os forradalom megünnepléséhez azért, hogy minél több francia megismerje annak jelentőségét. Európa egyik legrégibb egyetemére és jelentős forradalmi helyszínére azért esett a választása, mert úgy érezte, a megzenésített magyar verseknek a falak plusz jelentést kölcsönöznek.

Az ünnepi alkalomra összeállított műsorból a közönség elsősorban József Attila és Kányádi Sándor verseit fogadta üdvrivalgással. Gryllus Dániel, a Kaláka vezetője a koncert után az MTI-nek elmondta: szándékosan nem 56-os tematikus műsort hoztak Párizsba. Október 23-a kapcsán nem a gyászt, hanem a magyar forradalom ígéretét, a győzelmet akarták megidézni, de természetesen néhány verssel 1956 sötét színeire is emlékeztek. A legtöbb vers áttételesen, asszociációkkal, néha tréfásan - Lackfi János anekdotáival színezve - utalt a magyarok forradalmi lelkületére.

A 38 éves múltra visszatekintő Kaláka többször koncertezett már Franciaországban fesztiválokon és a Sorbonne-on is. Gryllus Dániel szerint annak ellenére, hogy dalaikban fontos szerepe van a szövegeknek, a zenekarnak általában nem jelent problémát, ha a közönség nem ért mindent.

Az együttes szerdán a PMI-ben ad külön gyerekkoncertet, majd németországi fellépésre indul tovább.

Forrás: kultura.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Folk

Ajánlott bejegyzések:

  • Taste of Transylvania 2026 – Székelyföld ízei a Skanzenben Taste of Transylvania 2026 – Székelyföld ízei a Skanzenben
  • XXX: A Söndörgő 30 évének hangjai a világ színpadain XXX: A Söndörgő 30 évének hangjai a világ színpadain
  • Erdély szíve Székelyudvarhelyen dobban Erdély szíve Székelyudvarhelyen dobban
  • Régi mesterségek, új élmények – kézműves tábor Tóthfaluban Régi mesterségek, új élmények – kézműves tábor Tóthfaluban
  • Csűrök között szól a világ – Jubileumi fesztivál Kalotaszegen Csűrök között szól a világ – Jubileumi fesztivál Kalotaszegen

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr447822392

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard