Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
Magyar varázslat a Notre Dame-ban

Magyar varázslat a Notre Dame-ban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 10. 29.
Elstartolt a Művészetek Völgye
2026-07-24 15:13:09

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét

Szavakkal festeni
2026-07-16 12:47:33

Értékes készségeket fejleszt a Hagyományok Háza ősszel induló képzése A jó mesemondó - Kovács Ágnes

Az emberség ünnepe
2026-07-15 14:46:33

Immár 19. alkalommal rendezik meg 2026. augusztus 4-8.között az Ördögkatlan Fesztivált, melynek

„Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
2026-06-29 20:24:10

A DOMBOS FEST idei vasárnap esti fellépője volt a Szegedről érkező Csizmadia Anna – Nagy Gábor – Szokolay

további bejegyzések a szerzőtől »

Nagy sikerű koncertet adott vasárnap XIX. és XX. századi francia szerzők műveiből Pálúr János orgonaművész a párizsi Notre Dame-ban.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgonatanárának hangversenyére a katedrális széksorai zsúfolásig megteltek, miközben turisták százai a legnagyobb csendben tekintették meg a francia főváros egyik legnevezetesebb látványosságát. A koncert végén a párizsi hallgatóság hosszú tapssal jutalmazta a magyar művész játékát.

A Notre Dame-ban több évtizedes hagyomány, hogy minden vasárnap délután 45 perces ingyenes orgonahallgatásra kerül sor, amelyen külföldi meghívott vendégek szólaltathatják meg az orgonát.

A magyar orgonaművész - aki 1997-ben megnyerte Párizs Nemzetközi Orgonaversenyének Nagydíját - 1995-től két évig Olivier Latry, a Notre Dame egyik orgonistájának tanítványa volt, s akkoriban alkalma volt a katedrális orgonáján gyakorolni, de most adott itt először közönség előtt koncertet.

Pálúr János a koncert után az MTI-nek Párizsban elmondta: nagyon nagy megtiszteltetés a Notre Dame vasárnapi sorozatába meghívást kapni. "Természetesen ez egy nagyon kivételes alkalom, és ezért megpróbáltam úgy készülni, hogy a koncert minden hangját magam is élvezzem" - tette hozzá.

Az orgonista elárulta, hogy fentről elsősorban a hangszer hangjából tudta megállapítani, hogy nagyon sokan vannak a Notre Dame-ban, mert egészen másképp szólt az orgona a koncerten, mint az előző éjszaka az üres templomban tartott próbán. A meghajlás során látta csak a karzatról, hogy tele van a Notre Dame.

Az egy évvel ezelőtt érkezett meghívást követően Pálúr János több heti gondolkodás során állította össze a koncert műsorát, amelyben Maurice Duruflé, Olivier Messiaen, César-August Franck, Jean Langlais és Marcel Dupré művei csendültek fel.

"Azt szerettem volna játszani, amivel a legjobban szól az orgona, hiszen magam is kíváncsi voltam, hogyan szólalnak meg ezek a művek a Notre Dame-ban" - hangsúlyozta Pálúr János. Ahogy fogalmazott az orgonaművész, előzetesen megvolt annak a veszélye, hogy egy magyar orgonista öt olyan autentikus francia szerzőtől játszik, akiket esetleg a francia élő tradícióban jobban ismernek a párizsi hallgatók, mint a magyarok vagy bárhol máshol a világon.

A magyar közönség Pálúr Jánost legközelebb a budapesti Fasori Református Templomban december 22-én este 6 órakor kezdődő karácsonyi koncerten hallhatja játszani.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene

Ajánlott bejegyzések:

  • Elstartolt a Művészetek Völgye Elstartolt a Művészetek Völgye
  • Az emberség ünnepe Az emberség ünnepe
  • „Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST „Az embert emberré tette…” – vasárnap zárt a DOMBOS FEST
  • Etnofon az I. OniFeszt-en Etnofon az I. OniFeszt-en
  • „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra” „Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr277822476

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása