Berecz András nótafa, népmesegyűjtő, folklórkutató, előadóművész és tréfamester is egyben. Ahogy ő nevezi magát: álomszövő, aki éjszakai álmát nappal mesévé hímezi. 1957. október 29-én született a fővárosban, ma ünnepli 50. születésnapját.
Berecz András 1957. október 29-én született Budapesten. Az első dalokat édesanyjától tanulta, aki a híres kunhegyesi táncos és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott. Festőnek és jogásznak készült, de dolgozott segédmunkásként, erdőművelőként és útkarbantartóként is, míg az általa alapított Ökrös és Egyszólam együttes énekeseként népszerűvé vált.
Több mint két évtizede a népdalok és a népmesék kutatása, gyűjtése, újjáélesztése, újjáteremtése és az arra fogékony hallgatóság számára való átadása, átörökítése a célja. Ahogy ő nevezi magát: álomszövő, aki éjszakai álmát nappal mesévé hímezi. Kedves dalai és meséi a honát kereső és a nagyon szerelmes ember hallomásai, látomásai.
Egyedi történeteit, zenéit főleg Erdélyben, Moldvában, a Felvidéken, Somogyban, a Nagykunságban és a Nyírségben gyűjtötte. Néprajzi tanulmányok mellett számos lemezt, kazettát és mesét jelentetett meg, amelyek gyakran felidézik a magyar történelem eseményeit. Tanított magyar népzenét Kalotaszentkirályon, Jobbágytelkén, Sopronban, a torontói York egyetemen, valamint kanadai és amerikai táborokban. Tolmácsok segítségével mesélt a kanadai, észt, francia és holland közönségnek. Tíz éve Kodály-sorozatot indított útjára, amelyben a mester művei és a hátterüket jelentő népdalok szerepelnek.
Mindemellett fotózik, könyveket ír, lemezeket ad ki. A millenniumi ünnepi évben jelentette meg a Kőkertben liliom című CD-jét, amelynek énekei a vérszerződéstől a Szent Korona-szövetségig követik nyomon a magyarság útját, sorsának alakulását. Újabban műfordítással is foglalkozik, munkásságát számos díjjal és kitüntetéssel is elismerték.
Forrás: kultura.hu