Azt meséld el, Pista! címmel november 6-án, egy hét múlva játsszák 400. alkalommal az Örkény István életéről szóló darabot az Örkény Színházban, a produkcióban Mácsai Pál előadásában hallhatják a nézők az író gondolatait.
A darabot Örkény István szavai és írásai nyomán Bereményi Géza és Mácsai Pál állította össze. Az előadást 1996. március 9-én, a Komédium Színházban mutatták be, Örkény Istvánt immár a nevét viselő színházban személyesíti meg Mácsai Pál, mesélve az író életéről, bensőségesen, őszintén."Ez az előadás színészi életem legszemélyesebb fejezete lett. (...) Örkény történeteiből és szavaiból, sorsából és szelleméből saját életem kérdéseire kapok választ. Ettől a szövegtől, azaz Örkény Istvántól kaptam a színészi munkám legeredetibb sikerét" - idézte Mácsai Pál szavait a teátrum.
A produkciót vidéken és külföldön egyaránt előadta már a színész, a darabot láthatták Amszterdam, Bécs, Berlin, Helsinki, London, New York, Oslo, Párizs, Pozsony, Prága, Róma, Stockholm, Toronto és Washington magyarul értő nézői is. A Magyar Televízió 1999-ben felvételről sugározta az előadóestet, amely hangoskönyv-formában is megjelent.
Mácsai Pál, aki korábban Örkény István két darabját, és a válogatott levelezését tartalmazó kötet bemutatóját is rendezte, a szerzőről szólva úgy fogalmazott: "középiskolás koromban ő volt az egyik élő klasszikus, vagy kortárs nagy író, akit egy fontos dolog különböztetett meg a többi nagy öregtől: az, hogy olvastuk. Mert értettük, vagy érteni véltük, mindenesetre valamit éreztünk, ami helyettünk lett kimondva. A hang, a humora, az optika, amelyen keresztül a saját élményeinkre láttunk".
Az író leveleiből tartott felolvasás adta az ötletet Mácsai Pálnak, hogy összeállítson egy estet Örkény István személyes, illetve egyes szám első személyben írt szövegeiből. A színház közleménye szerint az előadás nem változott, csak kicsit lett rövidebb a szöveg. "Ami az én előadásomat illeti, legfeljebb tudattalanul, titokban változott, szándékosan nem. Tetten érem, hogy hangsúlyok itt-ott eltolódnak. Ahogy változom, ahogy megy az idő, finoman átéleződik az ember optikája, és ez az előadásokban is megjelenik" - összegezte Mácsai Pál.
Örkény István (1912-1979) nevéhez olyan művek, illetve kötetek fűződnek, mint a Macskajáték, az Egyperces novellák, a Tóték, a Pisti a vérzivatarban, a Vérrokonok, a Kulcskeresők, a Rózsakiállítás. A Tóték és a Macskajáték alapján film készült Fábry Zoltán, illetve Makk Károly rendezésében.