Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Pom Pom és társai a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Pom Pom és társai a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 11. 24.
Cimbalommuzsika tölti meg a Szentlélek templomot
2022-05-22 11:31:08

Május 26-án Pakson Szabó Dániel cimbalomművész először Tímár Sárát kíséri az  Ének a határtalanról

Sivatagi transz Budapesten: jön a Sunako!
2022-05-21 18:00:00

Palotai Csaba Párizsban élő gitáros pszichedelikus tájakra kalauzol két zenésztársával május 28-án a

Nagy dobásra készül az Álomvándorok Társasága
2022-05-21 14:07:01

Számos sikeres musical után most a Muzsika hangjá t mutatja be az érdi színházcsináló művészcsapat. Csebki

Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

további bejegyzések a szerzőtől »

Sajdik Ferenc karikaturista mintegy ötven alkotásából, irodalmi személyiségeket ábrázoló munkáiból nyílt kiállítás pénteken Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM). A Pom Pom meséi, a Nagy ho-ho-ho horgász rajzolója, a Ludas Matyi volt karikaturistája ezúttal az írókat "tűzte" ceruzája hegyére.

A '80-as évektől kezdődően készített alkotásokon az írók és költők portréját egy-egy, az alkotóra oly jellemző művészi applikációval egészítette ki.

Az ironikus, tragikomikus alkotásokon Móricz Zsigmond egy betyárral beszélget, miközben a kereten egy nemzetiszínű pisztoly hever. Villon a kereten nyugvó, Faludy összes művei című kötetre néz fel, Agatha Christie egy kulcslyukon át pillant a nézőre, Edgar Allen Poe portréjának sarkában egy holló pihen, Rejtő Jenő légiósként szuronyos katonákat küld padlóra. Lázár Ervin a négyszögletes kerek erdő szerkesztése közben látható, Fekete István arcképén rókanyomok vezetnek át, a Nem tudhatom című Radnóti-vers által ihletett rajzon pedig vadászrepülő száll a táj fölött.

"Szeretem ezeket az embereket" - mondta Sajdik Ferenc az MTI-nek, hozzátéve, hogy a tárgyi kiegészítések adták magukat, például "Petőfinél, a szegény vándorlegénynél a papír tízforintos, vagy Ady esetében a penicillin, hiszen ha akkor már ismerték volna, tán még ma is élne".

A megnyitón Csukás István író, Sajdik karikatúráinak gyakori szereplője elmondta: "e szenzációs arcképeken csillognak az ötletek, bukfencezik a játékos kedv, szerves alkotórésszé válnak a rátétek, a képkereten túlburjánzó látomások".

"Sajdik Ferenc igazi varázsló" - fogalmazott Lélek lép a lajtorján című beszédében. A grafikust méltatva hozzátette: az alkotó megmozgatja lusta fantáziánkat, szelíden unszol, újrateremti a létező világot, amely rögtön érdekesebb lesz. "Egy gyerek érintetlen hitével, a lényeget látó szemével, a világra rácsodálkozó lelkével mesél" - mondta.

E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója hangsúlyozta, hogy az irodalmi karikatúra nagy hagyományokkal rendelkezik Magyarországon Az írók mindig a figyelem középpontjában álltak, vagy azért, mert nagyon szerették őket, vagy mert személyiségük annyira konfliktusos volt, hogy abból könnyű volt kiemelni egy-egy jellemvonást, vagy műveik jellegzetességét, így könnyen kerültek a karikaturisták "ceruzájának végére" - idézte fel.

Sajdik Ferenc 1930-ban született Nevenhagenben, az ,50-es évek közepétől karikaturista. 1965-től 1990-ig volt a Ludas Matyi munkatársa. Munkásságát 1977-ben Munkácsy-díjjal ismerték el.
A műveit bemutató tárlat január 31-ig várja a látogatókat.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Lenyűgöző magyar design – üvegből! Lenyűgöző magyar design – üvegből!
  • Meteoritok a Duna-parton Meteoritok a Duna-parton
  • Fotókon a diktatúra arcai Fotókon a diktatúra arcai
  • Titokzatos nő érkezik a Bartók Béla útra Titokzatos nő érkezik a Bartók Béla útra
  • Stimulus és Departure a Pesti Vigadóban Stimulus és Departure a Pesti Vigadóban

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr547822958

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard