Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Veress emlékére koncerteznek

Veress emlékére koncerteznek

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2007. 11. 25.
Ketrecharcra hív a Láthatáron Csoport
2023-02-06 23:27:52

A részvételi színházzal foglalkozó alkotói társulat most egy filmmel  segíti az iskolai agresszió

A kitörés története a mérhetetlen emberi szenvedés története
2023-02-04 15:31:17

A magyar tisztek személyi okmánygyűjtőiből megdöbbentő sorstörténetek rajzolódnak ki. Ungváry Krisztiánnal

Hová menjünk színházba?
2023-02-03 16:14:19

Oláh Zsolt színházi elemző a Staatsoper, a Pintér Béla Társulat és az Új Színház előadásáról mesélt

Dudaszó és haiku Ágoston Bélával
2023-02-03 13:48:43

Multimediális, összművészeti tárlat nyílt a hagyományos magyar dudával a középpontban Budakalászon

további bejegyzések a szerzőtől »

A száz évvel ezelőtt született Veress Sándor zeneszerző emlékére rendeznek hangversenyt hétfőn és kedden Budapesten, a Művészetek Palotájában - közölte a koncertek programjának összeállítója és közreműködője, Várjon Dénes zongoraművész.

"Másfél éve, amikor Lausanne-ban Veress Sándor zongoraversenyét adtam elő, kezdtük tervezni ezt a megemlékezést Heinz Holligerrel és a zeneszerző fiával, a brácsaművész Claudióval" - idézte fel Várjon Dénes, aki külföldön gyakran játssza a neves magyar komponista alkotásait.

A koncertek svájci támogatással jönnek létre, mivel Veress Sándor 1949-től 1992. március 4-én, Bernben bekövetkezett haláláig Svájcban élt. Várjon Dénes szerint Veress Sándor, aki annak idején Bartók Béla kutatóasszisztense volt a Magyar Tudományos Akadémián, és követte Kodály Zoltánt a zeneszerzés tanszéken, valóságos híd-szerepet töltött be a két zeneszerző korának művészei, illetve a háború után kibontakozó új nemzedék (Ligeti, Kurtág) között.

A zongoraművész kiemelte, hogy a komponista zenéje népszerű a nemzetközi koncertéletben. Várjon Dénes szeretné elérni, hogy Magyarországon Veress Sándor ugyanilyen gyakran játszott szerző legyen.

Veress Sándor zeneszerző, népzenekutató, zongoraművész Kolozsváron született 1907. február 1-jén. Zeneszerzést Kodály Zoltánnál tanult, zongoratanulmányainak utolsó időszakát Bartók Bélánál végezte. Már fiatalon csatlakozott e két mester által kijelölt művészi programhoz.

Művészi teljesítményét a 30-as évektől széles körű elismerés övezte, zeneszerzőként 1949-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. A magyarországi politikai változásokat azonban elfogadhatatlannak tartotta, így az emigrációt választotta: Svájcban telepedett le.

Életművében ekkorra túlsúlyba kerültek a hangszeres műfajok: a kamaraművek, versenyművek. A svájci időszak jelentős kompozíciója a Hommage á Paul Klee című fantázia, a Zongoraverseny, a Passacaglia concertante, a Vonósnégyesverseny, a Klarinétverseny, a Musica concertante, az Orbis tonorum, a Gordonkaszonáta. Vokális művei közül kiemelkedik az Elegie és a Szent Ágoston zsoltár párjaként is értelmezhető Glasklangespiel (Hermann Hesse verseire).

Veress Sándor Svájcban is jelentős tanári életművet hagyott hátra, növendéke volt többek között Heinz Holliger, Heinz Marti, Jürg Wittenbach.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene

Ajánlott bejegyzések:

  • Dudaszó és haiku Ágoston Bélával Dudaszó és haiku Ágoston Bélával
  • Halljuk, hogy szól a Braz Bazar zarbon! Halljuk, hogy szól a Braz Bazar zarbon!
  • Jön a testvérzenekarok fesztiválja! Jön a testvérzenekarok fesztiválja!
  • Exkluzív koncertre készül a magyar supergroup Exkluzív koncertre készül a magyar supergroup
  • Ambient a troposzféra határáról Ambient a troposzféra határáról

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr817822974

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard