Az MTA Könytárának Keleti Gyűjteménye ad otthont A selyemút rejtett kincsei - Stein Aurél és az Ezer Buddha barlangtemplomok című kiállításnak, amely a könyvtár Vasarely-termében november 22-től december 15-ig tekinthető meg.
A Selyemút - Kínát a Földközi-tenger mellékével összekötő eurázsiai közlekedési útvonal- nem csupán kereskedelmi célokra szolgált, hanem a Nyugat és a Kelet nagy civilizációinak találkozási pontja is volt.Kr. e. II. századtól kezdődően több mint egy évezreden át selymet, luxuscikkeket és egyéb kereskedelmi árukat szállítottak és cseréltek az út menti városokban, oázisokban, de egyben eszmék, vallási tanok, művészeti stílusok, technológiák terjedésének és meghonosodásának színtere is volt. A kínai, az indiai, az iráni, valamint a klasszikus nyugati kultúra keveredett, és hatott itt egymásra.
Ennek örökségét, írásos és tárgyi emlékeit kutatta Stein Aurél (Pest, 1862 - Kabul, 1943) régész-felfedező. 1900-1916 között három nagy expedíciót vezetett a Tarim-medence homokba temetett romjainak feltárására, melynek eredményeként addig ismeretlen nyelvek és írások kerültek a kutatók látókörébe, az ott élő népek története, művelődéstörténete került új megvilágításba. Világhírnevét azonban a dunhuangi Ezer Buddha barlangtemplomokban őrzött kincsek felfedezésének köszönheti.

A kiállítás megnyitóján az MTA Könyvtárának igazgatója Dr. Wojtilla Gyula, köszöntötte a látogatókat. Beszédét azzal kezdte, hogy kiemelte: éppen 100 éve, hogy Stein Aurél expedíciója véget ért. Munkáját valódi tudományos alapossággal, nagyszerűen végezte; útjai során szinte minden lépését dokumentálta.
Stein Aurél neve világszerte ismert volt. Tehetségén kívül megfelelően képzett is volt, számos nyelven beszélt, gyakorlatias alkat volt, aki alkalmas volt a leletek tökéletes restaurálására. A kiállítás érdekessége a Gyémánt-Szutra, mely a világ legrégebbi nyomtatott könyve, körülbelül 868-ból való. Bár más technikával készült, mint a Guttenberg utáni könyvek, mégis nagyszerű minőségű kiadásról van szó. A könyv a buddhizmus késői korszakában keletkezett, a semmiről való tanítást fejti ki.
A előcsarnokban a látogatók Stein Aurél egyetlen fennmaradt hangfelvételét is meghallgathatják - emelt ki még egyet a kiállítás érdekességei közül az igazgató. A kiállítás december 15-ig lesz látható; anyagát a könyvtár digitális állományában is megtalálhatják az érdeklődők.