Potyautasok/Beheld címmel látható Graeme Miller installációja szerdától Budapesten, az Óbudai Társaskör Galériában; az angol művész tárlata olyan európai helyszíneket mutat be, ahol potyautasként rejtőző illegális bevándorlók zuhantak ki a leszállni készülő repülőgépek futóművéből.
Mint azt Csizmadia Alexa, a kiállítás kurátora az MTI-nek kedden elmondta, Londonban látta Graeme Miller kiállítását, és fontosnak érezte, hogy itthon is bemutassák, mivel Magyarország mára migrációs célországgá, célponttá vált.Az installáció tíz üvegtálból áll, amelyekben fotókon mutatja be a művész egy-egy tragédia helyszínét. A látogató különleges nézőpontból, a földön fekvő szemével láthatja az eget a franciaországi családi ház kertjéből, az angol élelmiszeráruház parkolójából, vagy a németországi erdőszéli rétről, ahol egy-egy repülőből kizuhant potyautas testét megtalálták.
A kör alakú, halszem optikával készült fotókon a teljes égbolt látható, mintha burát borítanánk a tájra. A tálak felemelésével a helyszínen rögzített hangokat lehet hallani, madárcsicsergést, repülőgépek zaját, bevásárlókocsi nyikorgását - érzékeltette az installáció hatását Csizmadia Alexa.
Kiemelte: az installációban szereplő fotók elkészítését minden esetben komoly kutatómunka előzte meg. A fotók képzőművészeti alkotások, melyek mögött súlyos emberi tragédiák rejlenek. Minden fotó alatt olvasható a helyszín és az időpont, ahol és amikor a tragédia történt - mutatott rá Csizmadia Alexa. Példaként egy franciaországi esetet említett, amikor egy családi ház kertjébe zuhant egy menekült, s a családban olyan mély nyomot hagyott az eset, hogy sírkövet állítottak az elhunyt emlékére a temetőben.
Graeme Miller azonban - saját bevallása szerint - installációjával nem emléket kíván állítani azoknak az emigránsoknak, akik a repülők futóművében indultak utolsó útjukra.
"A horizont határokat jelenít meg, melyek népcsoportokat és kultúrákat választanak el, embereket; élőket és holtakat. Mindazok, akik átzuhantak ezen a horizonton, akik a közös légtérből a bonyolult tulajdonjogok szabdalta földekre zuhantak, a határ egyik oldalához sem tartoznak; fennakadtak a köztes térben" - írja munkájáról a Londonban élő képzőművész, zeneszerző, színész.
Az installáció Budapesten március 9-ig látható, következő állomása Glasgow lesz.