Rippl-Rónai József életművéről, négy alkotói ciklusáról kaphatnak szűk keresztmetszetet A Róma villa kincsei címmel a szegedi Móra Ferenc Múzeumban pénteken nyíló tárlat látogatói.
A bemutatott alkotások többsége, húsz festmény és tizenöt grafika Rippl-Rónai József egykori otthonából, a kaposvári Róma villából származik, ahol ma a művész emlékmúzeuma működik. Ez a válogatás egészül ki a szegedi közgyűjtemény anyagából hat képpel - mondta Horváth János művészettörténész, a kiállítás kurátora szerdán a Tisza-parti városban, a tárlatot bemutató sajtótájékoztatón.A kiállított műalkotások többsége Rippl-Rónai legmerészebb, harsányabb, saját maga által "kukoricás" képeknek nevezett korszakából származik. A Róma villában festett alkotások mellett azonban láthatóak az első, párizsi időszak szecessziós festményei, az 1900-as évek elején készült, a kisvárosi emberek világát bemutató enteriőrök, és az utolsó korszak pasztellportréi, például a Szeged építészetében fontos szerepet betöltő Lechner Ödön arcképe is.
A nagyközönség itt csodálhatja meg először Rippl-Rónai Nyilasy Sándorról, az ismert szegedi festőművészről készült portréját, amelyről a szakemberek nemrég bizonyították be, hogy valóban a művész alkotása - hangsúlyozta Horváth János.
Hozzátette: műalkotásokat archív fényképek nagyméretű nagyításai egészítik ki, melyeken a látogatók megismerhetik azt a helyszínt és környezetet, ahol Rippl-Rónai József dolgozott.
Rippl-Rónai József a posztimpresszionista és szecessziós törekvések egyik legnevesebb magyar képviselője, művészetét gazdag színvilág, bátran stilizáló vonaljáték, dekorativitás jellemzi. 1861-ben született Kaposvárott. 1884-ben iratkozott be a müncheni akadémiára, de 1887-ben már Párizsban élt, két éven át Munkácsy Mihály mellett dolgozott, s bekapcsolódott a francia modern művészeti életbe is. A századforduló után hazaköltözött, 1906-tól pedig többnyire a Kaposvár melletti Róma villában dolgozott. 1927. november 25-én hunyt el szülővárosában.