Nőnapi meglepetéssel várja látogatóit szombaton a szegedi Reök-palota: délután a párjukkal érkező hölgyek ingyenesen csodálhatják meg a Picasso és a nemzetközi avantgárd című tárlatot.

Pablo Picassóról köztudott, hogy nagy rajongója volt a női nemnek. Minden festői korszakának kezdete egy nő színrelépésével hozható összefüggésbe. Egész életében nők vették körül, ennek ellenére sohasem tudott senki mellett véglegesen lehorgonyozni. Egyszerre volt a nők bálványa és keserve. Picasso magánélete, alkotásain keresztül nyitott könyv volt, szerelmei különféle formákban, - kezdetben bájos, finom jelenségekként, a szakítások előtt pedig eltúlzott, esetenként torz vonásokkal - megjelentek a vásznain.
A március 1-jén a szegedi Reök-palotában nyílt tárlaton a XX. század talán legizgalmasabb művészeti korszakáról, avantgárd törekvéseiről kaphatnak átfogó képet a látogatók. A kiállítás gerincét Pablo Picasso negyven eredeti alkotásból álló sorozata - rézkarcok, litográfiák, fa- és linómetszetek - adja, melyet Honoré de Balzac Az ismeretlen remekmű című kisregényéhez készített. Az anyagot kiegészíti több műtárgy az aacheni Ludwig-gyűjteményből: a Muskétás karddal című festmény, valamint egy bikaviadal-jeleneteket ábrázoló, nyolc részből álló kerámiasorozat is.
A hazai közönség a május közepéig látható tárlaton láthatja először a XX. század jeles művészeinek - köztük Andy Warhol, Joan Miro vagy Roy Lichtenstein - azon alkotásait, melyeket Picasso kilencvenedik születésnapjára készítettek.