Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Jól átrázott mindenkit Márta István

Jól átrázott mindenkit Márta István

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 03. 14.
Zene, ami összeköt - országjárásra indul a Concerto Budapest
2025-07-11 18:00:00

A klasszikus zene erejével szeretné közelebb hozni az embereket egymáshoz és a kultúrához a Concerto Budapest

Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
2025-07-11 11:07:40

Legyen szó kézműves foglalkozásról, táncházról, népzenei koncertről vagy mesemondásról, a Hagyományok

Teljes a B My Lake 2025 programja: 70+ DJ, divatshow és díjnyertes filmek a Velencei-tónál
2025-07-10 10:23:28

A 2025-ös B My Lake fesztivál minden eddiginél színesebb programkínálattal tér vissza július 24. és 26.

„A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
2025-07-08 12:02:05

Mi történik, amikor egy világhírű operaénekesnő a koncerttermek helyett ott énekel, ahol a zene valóban

további bejegyzések a szerzőtől »

A huszadik Művészetek Völgye fesztivált a huszonegyedik évben tartják meg: 2009. július 3-tól augusztus 2-ig, idén nyáron a Bűvészetek Völgyébe várják majd a közönséget - jelentette be Márta István, a kulturális rendezvény főigazgatója Budapesten.

Az önkormányzati tárca sajnálatát fejezte ki, hogy meglehetősen későn tájékoztatták a fesztiválrendezési nehézségekről, és megvizsgálná, milyen lehetőség kínálkozik a rendezvény támogatására. Márta István szerint a fesztiválokat érintő pályázati rendszer alapos átgondolásra szorul.

A Művészetek Völgye az idén a finanszírozás bizonytalansága miatt marad el - hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Márta István.

Mint mondta, az állami résztámogatások mértékének ismerete nélkül lehetetlen a szponzorokkal tárgyalni és érdemi szerződéseket kötni, lehetetlen a fesztivál nagyságát, költségvetését megtervezni, ezek hiányában pedig képtelenség lekötni a művészeket és a fesztivált kiszolgáló infrastruktúrát.

Rámutatott arra, hogy ellentétben más országos, illetve régiós kihatású, nagyvárosokban rendezett fesztiválokkal, a Művészetek Völgye nem számíthat az önkormányzatok anyagi támogatására, az ország helyzete és egyéb problémák miatt pedig csökkent a szponzorok száma, a magán- és egyéb mecenatúra gyakorlatilag nem létezik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Művészetek Völgye az EU-s pályázatokon a finanszírozás anomáliái miatt nem tud részt venni.

Márta István szerint a kulturális programsorozat elmaradása következtében nemcsak az államháztartás bevétele csökken, hanem a fesztiválnak helyet adó hat település önkormányzatai, intézményei, polgárai, a falusi turizmust segítő kisvállalkozások is jelentős bevételtől, összegtől esnek el.

A fesztivál főigazgatója feltette a kérdést: miért mond le az állam a két évtizede működő, kulturális értékekkel, jelentős turisztikai hatással bíró, pozitív társadalomfejlődést elősegítő nonprofit fesztivál révén keletkező pénzbevételről?

Megjegyezte azt is, hogy az idei Művészetek Völgye elmaradásáról február 19-én az ÖTM szakállamtitkárát, február 21-én az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezetőjét, március 6-án a völgytelepülések polgármestereit tájékoztatta, március 10-én pedig bárki értesülhetett erről a sajtó révén.

A Művészetek Völgye helyett idén megrendezendő Bűvészetek Völgyéről szólva úgy fogalmazott: "egy bűbájos fesztivál, egy gigacsiga fesztivál lesz". A Bűvészetek Völgyét a költségtakarékosság jegyében, a művészek kreativitására építve, annyi pénzből rendezik meg, amennyi lesz.

Az ÖTM a távirati irodához eljuttatott közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy Márta István főigazgató meglehetősen későn tájékoztatta a tárcát az idei Művészetek Völgye Fesztivál rendezési nehézségeiről. Úgy fogalmaztak, hogy "a korrekt pályázói magatartás abban nyilvánult volna meg, ha a szervezők időben jelzik a kiírással kapcsolatos problémákat, lehetőséget adva a szakmai egyeztetésre".
Mint írták, a 2008. évi turisztikai pályázati felhívások alapján lett volna lehetőség a rendezvény támogatására, de - az ÖTM információi szerint - a Művészetek Völgye fesztivál rendezői nem nyújtottak be pályázati anyagot a beadási határidőkig, és a pályázattal kapcsolatos megkeresés sem érkezett a tárcához.

Kiemelték: a szaktárca továbbra is fontosnak tartja a turisztikai vonzerővel bíró rendezvények támogatását, "így amikor értesült a pénzügyi gondokról, kifejezte szándékát: megvizsgálná, milyen lehetőség kínálkozik a rendezvény támogatására, ha a szervezők úgy döntenek, hogy az idei Művészetek Völgye rendezvénysorozat is a korábbi évekhez hasonló színvonalú lesz".

Márta István az ÖTM nyilatkozatára reagálva közleményben fejezte ki köszönetét, hogy a múltban több állami intézmény több tízmillió forinttal támogatta pályázatok útján a Művészetek Völgyét, sőt a miniszteri külön keretekből is részesült a fesztivál. Hozzáfűzte, hogy ezek a résztámogatások többszörösen megtérültek az államháztartásnak.

A főigazgató, aki egyben a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke is, úgy vélte: a fesztiválokat érintő pályázati rendszer alapos átgondolásra szorul. Felidézte, hogy már tavaly ősszel jelezte a különböző tárcák fele, hogy a "de minimis", azaz csekély összegű támogatás szabályainak alkalmazása miatt több fesztivál is kieshet a pályázók köréből.

Mint írta, az ÖTM 2008-ra kiírt turisztikai pályázati felhívásai alapján a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egyletnek egyáltalán nem volt lehetősége a rendezvény támogatásának megpályázására. Példaként említette, hogy a Balaton régiós rendezvénypályázaton, melyen a megpályázható legkisebb összeg 20 millió forint volt, az úgynevezett "de minimis" szabályai miatt nem indulhat a kulturális fesztivál. Mivel az egylet 2007-ben 45 millió forint állami támogatást nyert, amely a "de minimis" hatálya alá tartozott, 2008-ban összesen öt millió forint ilyen típusú támogatásra pályázhatott volna.

A Balatoni turisztikai régióban 2008-ban megvalósuló, turisztikai vonzerővel bíró regionális rendezvények támogatása esetében pedig maximum 20 millió forintos összköltségvetésű fesztiválok pályázhatnak, a maximálisan pályázható összeg ötmillió forint - folytatta Márta István, emlékeztetve arra, hogy tavaly a Művészetek Völgye összköltségvetése 197 millió forint volt, így ezen a pályázaton sem indulhattak.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Művészetek Völgye Folk

Ajánlott bejegyzések:

  • Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
  • Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
  • Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben
  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr977825004

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard