A Lipcse-jelenség címmel nyílik tárlat március 27-én Budapesten, a Műcsarnokban, ahol tizenöt német művész alkotásait mutatják be. A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében látható tárlat választ adhat arra, miért, illetve hogyan válhatott a lipcsei művészet az utóbbi egy-két évtizedben egyetemes jelentőségűvé, miként válhattak képviselőiből a világ kiállítótermeinek sztárfigurái, a műkereskedelmi rekordeladások szereplői.

A kiállítás elsődleges célja, hogy megismertesse a magyar és kelet-közép-európai közönséget a lipcsei művészeti szcéna festészeti, fotós és más, újabb médiumaiban az elmúlt mintegy másfél évtizedben létrejött produktumokkal, az úgynevezett "lipcsei iskola" heterogén, jellegében sajátosan lokális, mégis egyetemes jelentőségű munkáival, szellemiségével.
A tárlat szándéka emellett a lipcsei kortárs művészeti színtérről alkotott kép árnyalása, a művekről és kezdeményezésekről szerzett kép strukturálása, a lipcsei iskola fogalmának értelmezése olyan művek segítségével, amelyek az újraértelmezést segítik. A kiállítás és eseménysorozat egyben lehetőség két egykori szocialista ország poszt-szocialista művészete közötti hasonlóságok és különbségek érzékeltetésére, a sajátos kezdeményezések bemutatására.
A tárlaton Tilo Baumga:rtel, Viktoria Binschtok, Henriette Grahnert, Matthias Hoch, Katharina Immekus, Martin Kobe, Oliver Kossack, Ulf Puder, Neo Rauch, Ricarda Roggan, Christoph Ruckha:berle, David Schnell, Annette Schröter, Tilo Schulz, Matthias Weischer munkáit mutatják be. Látható majd egyebek mellett Martin Kobe: Cím nélkül, David Schnell: Átjáró, valamint Tilo Schulz: Installáció című alkotása.
A klosterneuburgi Essl Gyűjtemény, a lipcsei Galerie Kleindienst, a Dogenhaus Galerie, a Galerie Eigen + Art és a Galerie Klemm,s Berlin, valamint Christian Ehrentraut Berlin közreműködésével megvalósuló kiállítás a közgyűjteményekben és magángyűjtőknél található munkák szerepeltetésével az eddigi legszélesebb körű, reprezentatív bemutató.
A május 18-ig látogatható kiállításhoz több kísérőrendezvény, filmes program, múzeumi foglalkozás társul, a budapesti Goethe Intézettel, a Videospace Budapesttel, a BBS Fórummal és a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel együttműködésben.
A tárlathoz kapcsolódva Clemens von Wedemeyer: Távozás című videóinstallációja tekinthető meg március 29-től a Videospace Budapest galériában, a Ráday utcában.