Április 24-27. között tizenötödik alkalommal rendezik meg a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, amely ma már térségünk egyik legismertebb kulturális fóruma.
A könyvfesztiváloknak régi hagyományuk van, és sok minden másra is jók, amellett, hogy könyveket mutatnak be: Lényegében egy-egy könyvfesztivál a szakma seregszemléje, amely során könyvkiadók és kereskedők, nyomdák, írók, fordítók, illusztrátorok, ügynökök, producerek tájékozódnak, építik kapcsolataikat és nem utolsó sorban üzleteket kötnek, jogokat vásárolnak, megjelenésről és fordításokról döntenek.És persze elsősorban ilyenkor mutatják be az újdonságokat, 1993-ban Frankfurtban debütált például az "elektronikus könyv".
Könyvvásárt a világ számos pontján szerveznek, így közelünkben például Krakkóban, Belgrádban, Bécsben, Pozsonyban, de jelentőségükben ma még elmaradnak a nagyobb múltra visszatekintő példaképektől.

A világ legnagyobb és legfontosabb könyvvására a frankfurti könyvvásár, ahol tavaly 110 ország 7500 kiállítója képviseltette magát csaknem 400 ezer könyvvel, és több százezer látogatót regisztráltak. Itt minden évben egy-egy ország könyvkiadása és irodalma kerül reflektorfénybe. (Magyarország 1999-ben az egykori szocialista országok közül elsőként volt díszvendég, az idei díszvendége Törökország lesz.)
A vásárral egy időben adják át a Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Békedíját olyan személyeknek, akik munkásságukkal járultak hozzá a béke ügyéhez; a díjat 1991-ben Konrád György, 2004-ben Esterházy Péter író kapta meg.
A másik óriási könyvvásár a négynapos lipcsei könyvvásár. A szászországi városban azt hangsúlyozzák, hogy az ottani esemény nem üzleti, hanem kifejezetten irodalom központú, elsősorban a könyvolvasást helyezi előtérbe. Az érdeklődőket több száz kulturális esemény, fesztivál, felolvasás, fórum, bemutató várja.
A lipcsei könyvvásárnak is van díszvendég országa (idén Horvátország volt), s az eseményen adják át az Európai népek közötti megértés díját, amelyet 1995-ben Nádas Péter, 1997-ben Kertész Imre, 2004-ben pedig Csordás Gábor kapott. Idén a lipcsei könyvvásáron 36 ország 2400 kiadója képviseltette magát, az eseményt közel 130 ezer látogató kereste fel.
A Londoni Könyvvásárt márciusban rendezik, itt csaknem 23 ezer kiadó, ügynök, könyvtáros és könyves szakember van jelen több mint 100 országból.
Ázsia legnagyobb könyvvásárának helyszíne az indiai Kalkutta, a 12 napos eseménysorozat január végén kezdődik egy hindu fesztiválhoz kapcsolódva. Ez a világ legnagyobb nem kereskedelmi jellegű, hanem a nagyközönségnek szóló, egyben leglátogatottabb könyvvására.
Az Egyesült Államokban a legnagyobb kereskedelmi jellegű könyvvásár a május végén, június elején rendezett négynapos BookExpo America, amelynek gazdája minden évben más nagyváros, az idén Los Angeles.
A világ legjelentősebb gyermekkönyvvására a szigorúan szakmai résztvevőknek fenntartott bolognai könyvvásár, amelyet idén 45. alkalommal tartottak meg március 31. és április 3. között.
A rendezvényen nemcsak a gyermekkönyvek színe-javát mutatják be, hanem kiállítást is rendeznek gyermekkönyv illusztrátorok munkáiból. Magyarország két éve volt a "gyermekkönyvek Frankfurtjaként" emlegetett esemény díszvendége, az eseményen tavaly 66 országból mintegy 1300 kiállító vett részt.