Elképzelte már a Kis Vakondot bulizás vagy takarítás közben? Többek között ehhez is hozzásegíti Önt a magyar MTV újonnan induló műsora, a Pixel Portré, amely a fiatal kortárs magyar képzőművészeket igyekszik felkarolni.
Színek, játék, indusztriális világ és remix az életünkből - már az elsőként bemutatkozó öt művész is egy sokszínű világot tár a tévénézők elé. Az MTV és a Műcsarnok közös projektjének keretében harminc képzőművész mutatkozik be a zenés csatornán május 9. és november 30. között. Ha az összes portré lefutott, a közönség megszavazhatja, ki a kedvence, s a legjobb alkotások az Ernst Múzeumban kapnak helyet jövő februárban.Az alkotók között vannak festők, szobrászok és fotósok, ugyanakkor olyan is akad, aki több mindenhez is ért. Minden résztvevő jó lehetőségnek tartja a műsort abból a szempontból, hogy olyan emberekhez is eljuttathatják a műveiket, akik egy kiállító terembe nem mennének be.
Humor, színek, Kis Vakond
Kovács Budha Tamás street art művész egy olyan játékként éli meg a műsort, ami neki is és a szervezőknek is jó. "Budhatomi" - ahogy arról lapunknak beszámolt - diplomamunkáját akarja bemutatni kisfilmjében. Élénk vibrálás, ősi maszkok, szokatlan formák - hol a kültéri falakon, hol pedig a vásznon. Ez mindig az alkotó hangulatától függ.
Egy másik résztvevő, Borsos Róbert szobrászművész saját bevallása szerint rengeteg kiállítást megnézett életében, és majdnem mindegyiken unatkozott. Saját művészetében az motiválja, hogy valami humorosat és vidámat alkosson, ami megmarad az emberek emlékezetében. Így született meg szobrászatában az általa könnyen megfoghatónak és emberinek titulált Kis Vakond figurája. A művész olyan helyzetekben ábrázolja gyermekkorunk egyik kedvenc alakját, amelyek a meséből kimaradtak. Hogy oldja meg Kis Vakond a takarítást? Hogyan szórakozik? Kivel szerelmeskedik? - Borsos Róbert művei választ adnak ezekre a kérdésekre.
Absztrakt pengék, remix az életünkből

A műsor első etapjának egyetlen női szereplője, Czene Márta festőművész képei egy kevésbé játékos világot tárnak elénk. Remixeket készít a minket körülvevő valóságból. Fotók, jelek, idézetek, impulzusok - ezek egyvelegéből építkezik a művész.
Az első öt között ott lesz még az eredetileg a miskolci ipari vidék hangulatából merítő Batykó Róbert festőművész is, aki absztrakt alkotásaiban kiemeli a minket körülvevő tárgyakat megszokott környezetükből. Hangszerek, késpenge, rideg színek - ez maradt az indusztriális világból.
„Vannak olyanok, akik azt mondhatják a képeimről: fú, de ronda, de milyen jó, hogy lekapta. Szerintem viszont a csúfságban van egy furcsa, groteszk esztétikum” - így látja a műsor első részének egyetlen fotóművésze, Kudász Gábor Arion.
A harminc bemutatásra kerülő művész kiválasztásakor a szervezők több szempontot is figyelembe vettek - fejtette ki Spengler Katalin művészeti újságíró. Cél volt, hogy a képzőművészet minden területéről válogassanak alkotókat, illetve hogy fiatal pályakezdők legyenek. Emellett pedig az is fontos volt, hogy ezek a fiatal művészek már most sikeres, nem egy esetben nemzetközi szinten is elismert pályaképükkel mintaadók legyenek a célközönség, vagyis a tinédzserek és a huszonévesek körében.