Csupán keveseknek adatott meg, hogy megtapasztalják, milyen érzés elhagyni anyabolygónkat, de annál többen álmodoznak erről. Egy amerikai cég jóvoltából lehetőség nyílik erre – igaz, már csak a halál után.

A kezdeményezés a SpaceServices Inc. egyik leányvállalata, a Celestis nevű houstoni bázisú cég vezetőinek fejéből pattant ki: több mint három évtizedes múltra visszatekintő társaság nevéhez fűződik többek között az első nem állami finanszírozású és lebonyolítású űrtevékenység 1982-ben, az első, úgynevezett halál utáni emlék-űrutazás 1997-ben, illetve az első holdbeli temetkezés 1999-ben. A vállalat most az utóbbi projekt kibővítésére szánta el magát, terveik szerint 2010-ig alaposan felfejlesztik az iparágat, hogy minél többen temetkezhessenek égi kísérőnk poraiba: egyaránt lehetőséget kínálnak majd a hamvakat tartalmazó kapszulákat akár a Hold gravitációs terébe, akár egyenesen a felszínére juttatni. Az érdeklődők jelenleg négyféle szolgáltatás közül választhatnak, melyek jellege és ára a Holdon elhelyezni kívánt maradványok mennyiségéhez igazodik. Az alapszolgáltatás egy grammnyi emberi hamu Holdra juttatásáról szól, és 9995 dollárt – mintegy 1, 55 millió forintot – kóstál, míg a legkiterjedtebb verzióban két ember összesen 14 grammnyi maradványát helyezik el a Földhöz legközelebbi égitesten 29.985 dollárért, azaz körülbelül 4,65 millió forintnak megfelelő összegért.

Ami a gyakorlati lebonyolítást illeti, a cég megrendelés esetén elküldi az ügyfélnek azokat az eszközöket, melyek segítségével az saját kezűleg, vagy választott temetkezési vállalata munkatársának segítségével néhány grammos mintát vehet a hamvakból. A mintát ezt követően egy texasi bankba kell küldeni tárolásra, majd 90 nappal a tervezett űrtemetés előtt a cég megbízottja elviszi a bankból a hamvakat tartalmazó kapszulákat. Minden mozzanatot gondosan videóra vesznek, hogy az ügyfelek meggyőződhessenek arról, mennyire gondosan bánnak szeretteik földi maradványaival. A családtagok ezt követően természetesen jelen lehetnek a rakéta startjánál, majd speciális szertartás keretében vehetnek végső búcsút az elhunyttól. A rokonok minden esetben megkapják a szertartást megörökítő videofelvételt, a rokonok fényképe és életrajza felkerül a cég honlapjára, a drágább űrtemetést megrendelőknek pedig még egy emlékérem is jár.
Kérdés persze, mi lesz a holdbatemetkezések sorsa, amint az ember visszatér az égitestre, ennek ugyanis megvan a maga oka, bár a nagyhatalmak általában keveset beszélnek róla. A jelenlegi tervek szerint az Egyesült Államok, Oroszország és Kína 15 éven belül egyaránt embert kíván juttatni a Holdra, melynek a tudományos szenzáción túlmenően kőkemény gazdasági okai vannak. A Hold talajában ugyanis hatalmas mennyiségben található meg a hélium 3-as izotópja, az úgynevezett trícium, a gáz egy könnyebb, nem radioaktív változata, ami a Földön igen ritka. Körülbelül 200 millió tonna holdtalaj egy tonna héliumot adna, míg ugyanez a mennyiség a Földön csak 10 kilogrammot eredményezne. A Hold tízszer több energiát tárol hélium-3 formájában, mint a Föld az összes kőolajszármazékában, az energiává alakításhoz szükséges technikák pedig a jelek szerint másfél-két évtizeden belül alkalmazhatóvá válnak. A versenyfutás tehát hamarosan megkezdődik - és onnantól kezdve alighanem a holdtelkeket sem lehet majd szabadon adni-venni.