A londoni Tower Bridge mellett lehorgonyzott Exeter hadihajón mutatták be kedden az új James Bond-regényt, amelyet Ian Fleming családjának megbízásából a népszerű brit író, Sebastian Faulks vetett papírra. A könyv Fleming születésének századik évfordulóján kerül a boltokba.

A 15. Bond-könyv történetét mindmáig teljes titoktartás övezte, csupán annyit engedtek kiszivárogni, hogy a kémregény a nagy előd modorában íródott, 1967-ben, a hidegháború idején játszódik, és az emberölésre is felhatalmazott brit titkos ügynök korábbi regényekből megismert eredeti figurája Párizsban, Londonban és a Közel-Keleten is megfordul kalandjai közben.
A Fleming-örökösök korábban már két írót felkértek az ügynöksorozat folytatására, de a próbálkozásokat nem koronázta siker. Közben az elkészült 21 Bond-film nyomán napvilágot látott néhány filmkönyv is.
Faulks, aki többek között a Charlotte Gray című háborús románccal aratott sikert, és nyerte el a Fleming család bizalmát, a hétvégi The Sunday Timesban megjelent interjújában elárulta, hogy eleinte ódzkodott a feladattól, de aztán szisztematikusan átolvasta az összes regényt, és meglepetésére "élvezetesnek találta" öket. Ugyanis fellelte bennük a thriller mozgatórugóját, az életveszélyt: "James Bond nagyon sebezhető férfi az elegáns öltönyében, finom cipőjében és nevetségesen csekély erejű fegyverével. Veszélyes helyzetekben találja magát, és csak önmagára hagyatkozhat - az ember meg aggódik érte."
Az igazi Bond
Száz éve, 1908. május 28-án született Ian Fleming, a világ leghíresebb kémtörténeteinek szerzője, James Bond "atyja". Csak negyvenes évei közepén kezdett el írni, és alig 56 évesen el is vitte a napi hetven cigaretta, házasságának válsága és a munkájával kapcsolatos stressz. James Bond kalandjainak 14 epizódját írta meg, ezeket 36 nyelvre fordították le és csak haláláig 50 millió példányt adtak el belőlük. Művei huszonkét film alapját szolgáltatták.
Fleminget 1939-ben, a világháború előestéjén szervezte be a titkosszolgálat. A haditengerészeti kémfőnök személyes asszisztense lett 17F fedőnéven. Veszélyes küldetéseket hajtott végre, kommandót vezetett ellenséges területen, miközben mindig nála volt kedvenc fegyvere, egy könnygázzal töltött golyóstoll. Írói tehetsége ekkor még csak abban nyilvánult meg, hogy két nap alatt megszövegezte a CIA elődje, az OSS alapokmányát és tervet dolgozott ki (Goldeneye elnevezéssel) Gibraltár védelmére. A háború után Jamaicán építette fel Goldeneye névre keresztelt házát, s élte tovább édes életét. Akkor kezdett csak írni, amikor 44 évesen egy férjezett asszonnyal folytatott viszonya révén apa lett, és meg kellett komolyodjon. Így született meg Őfelsége 007-es számú titkosügynöke, aki nemcsak Fleming életét változtatta meg, de a modern tömegkultúrát is. Utolsó regénye, a Polipka (Octopussy) halála után, 1966-ban jelent meg.
Azt gyorsan eldöntötte, hogy Bond nem él meg a XXI. században, mert egy jellegzetes korszak figurája. Egyébként magát a regényt is egyfajta "hommage-nak" fogta fel, tisztelgésnek az író születésének századik évfordulója előtt. A történethez úgy közelített, hogy mi nem szerepelt a korábbi epizódokban. Így merült fel a kábítószer ötlete.
A cselekmény idején, 1967-ben kapott először komoly publicitást a kábítószer a sajtóban. Ráadásul ez önkéntelen párhuzamba vonható azzal, hogy a mai sajtót is tematizálja a drog. A Közel-Kelet nem került elő Flemingnél, ezért némi kutatás után (mint mesélte, az egész munka során hatalmas segítséget nyújtott neki az internet) ez is alkalmas helyszínnek látszott, mivel adta magát a flemingi egzotikus miliő.
Az írásban Fleming egy 1962-ben publikált "thriller szerzői útmutatója" is segítségére volt, s meg is fogadta a tanácsait: "Az egészet gyorsan kell megírni. Hat hetet adj magadnak. Naponta 2000 szót írj, ez behatárolja a szükséges terjedelmet. Ne hagyd abba. Ne agonizálj. Ne javítgasd a szöveget, ahogy haladsz. Ne aggódj túlságosan a részletek miatt. Később még mindig kijavíthatod, és szakértőkkel ellenőriztetheted." És Faulks hat hét alatt meg is írta a regényt az otthona melletti Holland Park-i irodájában. "Mindentől eltekintve, nagyon élveztem. Nagyon, nagyon feldobott" - ismerte el az író a brit újságban.
A szerdai premier után Az ördög táncba visz című 267 oldalas, keménytáblás Bond-kötet hazai bemutatójára június 5-én csütörtökön 19 órakor kerül sor a Károly körúti Alexandra Könyvesházban. Az est házigazdája Réz András lesz.