Száz kiló színtiszta izom teletetoválva, mégsem emiatt érdemes rá odafigyelni, hanem azért, ami a fejében van. Végre Magyarországon is kapható Henry Rollins régi naplójegyzeteken alapuló önéletírása, a Punk a platón, amiből az is csak tanulhat, aki azt sem tudja, mi az a hardcore.

„Az élet alapvetően tele van lehetőségekkel, csak elég bátornak kell lenni ahhoz, hogy kihasználd ezeket. Elég gyorsan megunom azokat, akik állandóan azért sírnak, mert unalmas a munkájuk vagy mit tudom én, rossz helyen laknak. Költözz el. Vagy ne.”
A bikanyakú értelmiségi és társai Magyarországon is megfordultak már párszor – egyszer a Szigeten, egyszer önállóan – , és noha Rollins sehol a világon nem tartozik a csillogó-villogó arénákat megtöltő szupersztár médiaarcok közé, Get In The Van című önéletírása van annyira fontos rockirodalmi dokumentum, hogy a Cartaphilus kiadó fontosnak tartotta itthon is megjelentetni, méghozzá a Legendák élve vagy halva sorozat huszadik darabjaként, a találó Punk a platón címmel. Tehát Egy abszolút hiánypótló sorozat abszolút hiánypótló darabjáról beszélünk.

Ha valaki azt hinné, egy szokásos csajozós-dugós-füvezős-heroinozós rockzenészi életrajzot kapunk, nagyot téved. Rollins könyve brutálisan őszinte ugyan, a Black Flag-érában született eredeti naplójegyzetek tényleg a kíméletlen és kendőzetlen valóságot mutatják be az olvasónak, őt azonban már fiatalon is más dolgok mozgatták, mint a többséget. Így aztán a húzós és néha tényleg hihetetlen, nyers és kőkemény turnésztorikon, életképeken keresztül nemcsak arról kapunk képet, milyen is lerohadt kisbuszokkal körbejárni a világot, rendőrök elől bujkálva ragasztgatni a fénymásolt koncertplakátokat, túlélni mindent csakis egyetlen szent dolog, a zene szeretete miatt. A könyv emellett roppant érzékletesen mutatja be a ’80-as évek elejének amerikai punk színterén uralkodó lehetetlen állapotokat, széthúzást, erőszakot, sötétséget és végletességet, azt, hogy sokszor a rendőrök sem voltak jobbak, mint azok, akiket lépten-nyomon háborgattak, a családként együtt utazó zenekarok minden bajtársiasságát, veszekedését, vagyis mindazt a vért és verítéket, amit annak idején, a hőskorszakban Rollinsék maguk is lenyeltek.
„Sokszor megkaptuk a Black Flaggel, hogy 'hát, srácok, ti már eladtátok magatokat', miközben a legmocskosabb kisbuszokban aludtunk és magunknak plakátoltuk a bulikat. Eladtuk magunkat? Oké, eladtuk magunkat, de akkor hol a pénz?”Az énekes világképe már akkor is szilárd lábakon állt, céltudatossága, kemény eltökéltsége elismerésre méltó, mint ahogyan az is, hogy az emberek 99 százalékával ellentétben ő merte azt tenni, amit mindig is szeretett volna. Nézzünk a tükörbe: ugyan mi ott mernénk hagyni biztos állást, lakást, bankbetétet csak azért, mert csömörünk lett, és tiszta lapot akarunk kezdeni? Vállalnánk a nélkülözést az álmainkért? Minden efféle felvetés csakis költői lehet – a többség természetesen nem vállalná, sőt, reális alternatívaként fel sem merülne benne ilyesmi. Rollinsban felmerült – többet is élt és látott röpke évek leforgása alatt, mint más az egész neki kiszabott idő során.

A nagy alakú, rengeteg ritka és speciális fotóval, korabeli szórólapokkal és plakáttervekkel bőségesen telerakott könyv kinézete eltér ugyan a sorozatban eddig megjelent kisalakú kötetekétől, de album-jellegét tekintve ez egy cseppet sem baj, sőt. Kétséges persze, Magyarországon rentábilis lehet-e egy nem kifejezetten olcsó Rollins-könyv, gyanítom, hogy nem, de a kiadó célja aligha az volt, hogy durva pénzhegyeket kasszírozzon a Punk a platón eladásaiból. Ez szimplán egy alapvető jelentőségű rock- és kortörténeti munka, ami igenis fontos, hogy magyarul is hozzáférhető legyen, és kész. Vagyis már magáért a kiadásért is jár a nagy piros pont. Ami a mindig kényes kérdést, a fordítást illeti, apróbb pontatlanságok, szerencsétlenségek talán akadnak itt-ott, de ne szőrszálhasogassunk, összességében rendben van ez is.
Könyveket alapvetően csak azoknak szabadna írni, akiknek mindenről határozott véleményük van – mondanom sem kell, Rollins abszolút ilyen. Megmondja a magáét, de nem bölcselkedik, nem muszáj vele mindenben egyetérteni, de józan, egyszerűen, világosan, ám szórakoztatóan és olvasmányosan megfogalmazott gondolatai mellett nem lehet szó nélkül elmenni. A Punk a platón azoknak is melegen ajánlott olvasmány, akik életükben nem hallottak még az énekesről, a Black Flagről, hardcore-ról és hasonlókról.