Nem járult hozzá és semmifajta engedélyt nem adott a Jud Süss című náci propagandafilm budapesti levetítéséhez a filmmel kapcsolatos valamennyi jogot birtokló német alapítvány.
A wiesbadeni Friedrich Wilhelm Murnau Alapítvány szóvivője az MTI-t tájékoztatva hétfőn hangsúlyozta, hogy az alapítvány jogi úton vizsgálja a történteket, s mindehhez már a német külügyminisztérium támogatását is kérte. A minisztérium - mint a szóvivő utalt rá - annak felderítésében közreműködik, hogy Veit Harlan antiszemita propagandafilmjének bemutatására milyen körülmények között kerülhetett sor.A wiesbadeni alapítvány képviselője elmondta, hogy tudomást szereztek két budapesti vetítésről is, s nyomatékosan hangsúlyozta, hogy ehhez az alapítvány semmifajta engedélyt nem adott. A vizsgálat a külügyminisztériummal együttműködve most kezdődött - közölte a szóvivő, aki nem zárta ki, hogy ezt követően a budapesti szervezők ellen büntetőjogi eljárást kezdeményeznek.
A szóvivő elmondta azt is, hogy ilyen jellegű "botrány" az elmúlt időszakban egyetlen külföldi ország vonatkozásában sem volt, noha több megkeresés is érkezett.
A film - s a hozzá hasonló más filmek - vetítését egyébként bizonyos előfeltételek szigorú betartása mellett, mindenekelőtt oktatási célból és meghatározott szakmai körben engedélyezik. Ennek kapcsán a szóvivő kiemelte a filmmel kapcsolatos szakmai vita, illetve a "náci háttér" megvilágításának szükségességét. Erre vonatkozóan egyébként szigorú szerződéses feltételek vannak, amelyek betartása elengedhetetlen.
Az 1931-ben elhunyt német filmrendező, Friedrich Wilhelm Murnau nevét viselő alapítványt a szövetségi kormány kezdeményezésére 1966-ban hozták létre. Az alapítvány legfőbb feladata akkoriban az volt, hogy megakadályozza a náci filmgyártás termékeinek külföldre történő eladását, amire abban az időben több kísérlet is történt. A tulajdonában lévő filmek forgalmazásával kapcsolatos valamennyi joggal az alapítvány rendelkezik.