Bronzkori kultikus hely maradványait fedezték fel Németországban, a lelet sok részletében az angliai Stonehenge-re emlékeztet.
A Hallei Egyetem kutatói a Szász-Anhalt tartományban lévő Pömmelte közelében légi felvételek segítségével fedezték fel a négyezer éves, nyolcvan méter átmérőjű kör alakú létesítményt. A "német Stonehenge-ben" koncentrikus körökben helyezkednek el a sírok, falak, cölöpsorok és oszlopok."Ez az első ilyen struktúrájú építmény, amelyet az európai kontinensen fedeztünk fel. Korábban hasonlót mindössze Nagy-Britanniából ismertünk" - hangsúlyozta André Spatzier, a kutatócsoport vezetője. Mint kifejtette, a brit és a német Stonehenge-t a felhasznált építőanyag különbözteti meg: míg a szigetországi kőlétesítmény, kontinentális változatát faanyagból építették. Spatzier meggyőződése szerint a német Stonehenge rituális célokat szolgált, ám nem kizárt, hogy áldozati hely volt.
A leletek között csontmaradványok, üvegcserepek vannak, ám a kutatók reményei szerint további bronzkori emlékek kerülnek elő, ahogy folytatódnak az ásatások. A feltárást háromévesre tervezik.
Az angliai Stonehenge építése a tudósok feltevése szerint Kr.e. 3100 körül kezdődött. A kutatók között mindmáig nincs konszenzus arra nézve, hogy szentély, temetkezési hely vagy ókori csillagvizsgáló volt-e.