Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Tiltakoznak a pogányok

Tiltakoznak a pogányok

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 08. 30.
Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

további bejegyzések a szerzőtől »

Másfél évezreddel azután, hogy betiltották a görög istenek imádatát, egy kis csoport újkori pogány tiltakozó imát tervez az Akropoliszra - vasárnap Athénéhez, a bölcsesség istennőjéhez fohászkodnak, arra kérve, hogy óvja meg a 2500 éves emlékműkomplexumot.

Doretta Peppa, az Ellinaisz csoport szóvivője szerint a régi vallás követői amiatt tiltakoznak, hogy tavaly műalkotások százait költöztették át a kicsiny akropoliszi múzeumból az intézmény új, csupa üveg épületébe. A csoport "építészeti szörnyszülöttnek" titulálta az épületet, amely sérti a görög kulturális örökséget.

A múzeum 190 millió dolláros (több mint 30 milliárd forintos) költséggel létrehozott új épülete szeptemberben nyílik meg, ahol négyezer antik műremek kap helyet. A görög illetékesek reményei szerint egy napon itt lelnek otthonra az úgynevezett Elgin-márványok is. A Parthenón szobordíszeinek jó részét a XIX. század elején, amikor Görögország az ottomán birodalom része volt, Lord Elgin skót diplomata vitette Londonba, ahol mind a mai napig a British Múzeum gyűjteményében láthatók. A görögök többször jelentették be igényüket az Elgin-márványokra, ám a British Múzeum mind a mai napig visszautasította ezekeket a követeléseket.

Mint Doretta Peppa kifejtette, az Akropolisz szobrainak az antik templomokat kellene díszíteniük, ahonnan az elmúlt 30 évben eltávolították őket, hogy megvédjék a légszennyezés okozta eróziótól.

"Ha el is fogadjuk az új múzeum szükségességét, a létesítménynek az antik építészet stílusjegyeit kellene viselnie, hiszen nem egy modern képzőművészeti gyűjteménynek ad majd otthont" - vélekedett a szóvivő.

Doretta Peppa csoportja, az Ellinaisz az ókori vallás újjáélesztéséért kampányol és dacol a görög kulturális minisztérium döntésével, amely megtiltotta bizonyos ókori templomokban az imát.

Mint a szóvivő kifejtette, nem kérnek hivatalos engedélyt a szertartásra, amelyet az Athéné istennő tiszteletére Kr.e. 447 és 432 közölt emelt Parthenón mellett tartanak.

"Mindössze három himnuszt éneklünk el, nem lesz nagy szertartás" - mondta Doretta Peppa, hozzátéve, hogy nem tudja hányan jönnek el.

"Az emberek félnek, csoportunk vallási üldöztetés tárgya" - emelte ki.
A kereszténység a IV. században vált uralkodó vallássá Görögországban. Az olimposzi istenekkel Theodosius római császár számolt le véglegesen, amikor 394-ben betiltotta az olimpiai játékokat. Az Akropoliszt az V. században alakították át keresztény szentéllyé.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Vallás Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson
  • Amíg élek – A Chalga új albuma személyesebb, poposabb és népibb egyszerre Amíg élek – A Chalga új albuma személyesebb, poposabb és népibb egyszerre
  • Együtt lenni jó – újra itt a Kispesti Városünnep! Együtt lenni jó – újra itt a Kispesti Városünnep!
  • Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr277832648

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard