A pesti éjszakában bőven találunk helyeket, ahol nagy tétekben megy a játék, bár erre csak a kaszinóknak van jogosultsága. Ide persze nem engedték be a kamerát és a mikrofont. Bárki letölthet online pókerprogramokat, ahol egy bankkártya segítségével komoly összegeket veszíthet avagy nyerhet. Az oldalak anonimitást biztosítanak, így a kötelező nyereményadó sem érinti a bátrakat. Budapest legnagyobb pókerklubjában szívesen fogadtak bennünket a Pókerszövetség képviselői. Tatár Gergellyel és Erdei Csabával a játékról, a helyzetről, a sportról beszélgettünk.
Tóth Ricsi 140 millió. Kalló Dénes, Monte-Carlo, második helyezett, 300 millió. Breath. A világ online pókereseinek top 10-es játékosa. Magyar. "Sportegyesületek és klubok próbálnak keretet biztosítani a játékosoknak addig, amíg nincs szabály és törvény erre a sportra."Hogy vágtatok bele? Miért? Néztétek a tévét, rákattantatok, vagy gyerekkorotok óta ultiztok? Hogy jön létre egy pókerklub?
Csaba: Természetesen más kártyajátékokat is játszottunk folyamatosan, és a tévé nyilvánossága miatt egyre nagyobb igény merült fel többekben egy ilyen helyre. Először háztáji módszerekkel próbálkoztunk, kisebb társaságokkal jöttünk össze, aztán ahogy gyarapodtunk, láttuk, hogy célszerűbb ennek egy megfelelőbb keretet biztosítani. – Hiánypótló tevékenységet sikerült összehoznunk. Az ilyen és ehhez hasonló klubokban baráti társaságokat találsz, ami egyre ritkább – pláne a zajos szórakozóhelyeken, mint pl. a disco.
Az utóbbi időben gombamódra szaporodnak a pókerklubok, lassan minden sarkon akad egy, bár ezek meglehetősen eltérő színvonalúak. Létezik egyfajta rivalizálás a klubok között? Drukkerek, rajongók, tagok?
Gergely: Abszolút. Mint bármely más sportban, itt is vannak versenyek, amiket az egyesületek szerveznek. Különböző körversenyek, pontokat lehet szerezni, ebből, erre alapozva jött létre a tavalyi Budapest Poker Open, amit egy casino szervezett. A klubok mindent megtettek azért, hogy minél több, minél jobb játékost nevezhessenek a tagdíjakból, felajánlásokból, hogy az adott csapat színei, logói tűnjenek fel a versenyen, méltón képviselve a közösséget. Abszolút sportértékként kezelik a tagok, szurkolnak a tv előtt ismert és ismeretlen magyar versenyzőknek, merthogy azért szép számmal képviselteti magát Magyarország a nemzetközi versenyeken. Szóval ugyanúgy megy a drukkolás, mint bármely más sportközvetítéskor.
És van olyan, hogy egyszercsak beballag a – hülye sakkpéldával élve – Kaszparov, és letelepszik az Isten az asztalhoz?
Gergely: Megesik. A különbség csak annyi, hogy Kaszparovot „mindenki” ismeri, itt viszont maximum azokat, akik rendszeresen ott vannak a tévében, a top élvonalat, túl sok az anonim, pont az internet miatt. Találkoztam egyszer egy profival, egy örmény sráccal Ausztriában egy versenyen, aki a barátja nevén nevezett be, és végigverte a mezőnyt. Utólag jöttünk rá, hogy kicsoda, hogy vérprofi, aki ebből él. De beugranak néha lengyelek, románok – az élvonalbeli román játékosok, akik leülnek közénk, és bizony azt kell mondjam, hogy nem vallunk szégyent. A magyar póker színvonala igencsak jó.

Kikből áll a szövetség?
Gergely: A szövetség tagjai csak jogi személyiséggel rendelkező, aktív, versenyeket szervező klubok, egyesületek lehetnek. Jelenleg országosan tizenhat tagunk van. Ez majdnem megyénként egy. Elég jó arány. A különböző klubokban viszont bárki tag lehet, aki megfelel az adott házszabálynak. Van, ahol bárki beülhet, van, ahol ajánlást kérnek, de alapvetően mindenhol van valamiféle szűrő.
Itt ebben a klubban?
Csaba: Itt tagsági rendszer működik. Van egy tagsági kártyánk, csak azzal lehet bejönni, két aktív tag ajánlása szükséges hozzá. Ez azért fontos, mert szeretnénk megőrizni a játék tisztaságát. Illetve szeretnénk az emberekben a filmek alapján kialakult képet kitisztítani. Ez nem a gengszterek és a pisztolyhősök szabadidős tevékenysége. Természetesen itt is előfordul, hogy a játék hevében valaki nem úgy reagál, ahogy az a kultúrált viselkedési normáknak megfelel, és ilyenkor tudunk a klubtagság „jogán” szankcionálni. Ez a klub megengedheti magának, hogy a nem ide illő személyeket kizárja soraiból. Itt nincs cigi, nincs alkohol, nem lehet ordibálni, ez egy sportegyesület, ahol nagyon komoly szellemi tevékenység folyik.
Mi a helyzet a hölgyekkel? A nemek csatájában hogy álltok?
Csaba: Jelenleg kb. 10:1-hez az arány a férfiak javára, de ez nem a tudásbeli különbséget jelenti. A hölgyek nagyon jók, és abszolút máshogy gondolkodnak, játszanak, mint a férfiak. Nehéz ellenfelek tudnak lenni.
A filmek és belőlük fakadó előítéletek miatt mennyi akadályt kellett leküzdenetek, hogy ez a hely felépülhessen? Tudtommal ez az egyetlen épület hazánkban, aminek az építési engedélyén is a kártyaterem szó szerepel.
Csaba: Hát akadtak nehézségek, többek között a helyi önkormányzat is erősen aggódott. Eleinte komoly aggályok merültek fel, de végül a második fórumon a Közigazgatási Hivatal jóváhagyta az építési engedélyt, és valóban ez az egyetlen, hivatalosan is kártyateremnek épült klub az országban.
És egyúttal egy nívós szépségversenyt is összehoztatok, ahogy az osztólányokat elnézem. Az urak figyelmét mennyire vonja el a gyönyörködés?
Csaba: Elég nehéz diszkréten udvarolni, ha kilenc másik férfi ül körülötted és figyel. Természetes a jó ízlés határán belül udvarolnak az urak, de ez nem megy, és nem mehet túl egy ponton. Ez inkább a játék része, semmint tolakodás.
Eggyel több ok, hogy kedvet kapjak. Szóval két ajánlás?
Csaba, Gergely: Igen. Meg egy kis matematika, pszichológia, önfegyelem, türelem, koncentráció, testbeszéd, megfigyelőképesség. Nem túl bonyolult…
Hát köszi. Lehet, hogy maradok a Kordánál. A tv előtt könnyebb okosnak lenni.