A Magyar Televízió és a Zuglói Önkormányzat a Törökfürdő Alapítvánnyal karöltve rendhagyó eseményre készül, melynek főszereplői a fogyatékossággal élők. A Paralel – A fogyatékossággal élők világa – című különleges vándorkiállítás művészfotók, információgazdag tablóképek és látványos plakáttervek segítségével igyekszik mindenkivel megismertetni a fogyatékossággal élők világát és erősíteni egymás elfogadását.

A kiállítás célja, hogy a pekingi Paralimpia időszakában izgalmas ismeretbővítő eszközök segítségével megfogható élménnyé tegyük a többségi társadalom számára a fogyatékossággal élők történelmét, kultúrtörténetét és hétköznapjait. A Paralel kiállítás nem pusztán megrázó üzeneteket tartalmazó köztéri látványosság, hanem különleges lehetőség arra, hogy a fogyatékossággal élők csoportjai bizonyítsák, rendkívül erősek mind testileg, mind szellemileg: előttük nincs akadály. A Paralel kiállítás célja a mentális akadálymentesítés: áthidalni a fogyatékossággal élők és az ép társadalom között húzódó szakadékot és meghaladni a számtalan előítéletet.
A 250 négyzetméteren megvalósuló különleges installációs rendszer nappal és díszkivilágítás mellett egészen éjfélig várja majd először a Vajdahunyad Vára mellett, majd a belvárosi Szabadság téren a látogatókat.
A Paralel kiállítás tematikailag nem arra koncentrál, hogy milyen problémák és hiányosságok vannak a fogyatékkal élők társadalmában, hanem arra, mire képesek, miben emelkednek ki akadálytalanul nemcsak a fogyatékkal élők, hanem az épek társadalmából is.

A zuglói nyitóesemény szeptember 14-én épp ezért a párhuzamosok találkozása jegyében telik majd. Fogyatékos és nem fogyatékos művészek egymás mellett, egész napos programmal bizonyítják, hogy létezik akadálymentes átjárás a „két társadalom” között. A délelőtti megnyitót komolyzenei koncertek követik, amelyen részt vesz a Lux Musicae Vegyeskar és Hangszeregyüttes vak kórusa, majd a Zuboly együttes gondoskodik a hangulatról, a Baltazár Színház pedig utcaszínházzal szórakoztatja a közönséget.

A Paralel vándorkiállítás három nagy képi tematikával, fejezettel bizonyítja, hogy a fogyatékossággal élők a világtörténelemben mindig is hozzájárultak az emberi társadalom kiemelkedő civilizatorikus teljesítményeihez. A „Beethoventől Rooseveltig” című illusztratív tablósor megmutatja, hogy világszerte híres emberek – művészek, tudósok, politikusok – fogyatékosságuk ellenére, hogyan járultak hozzá civilizációnk értékeihez. A „Párhuzamosok találkoznak” című tematika Kincses Károly fotótörténész és kurátor által összeállított képsora az utóbbi 25-30 év fogyatékossággal kapcsolatos művész – és riportfotóiból válogatott. A „Görbe tükör” című kiállítási sziget pedig az esélyegyenlőség és sokszínűség témaköréből merítve 25 vizuálisan és üzeneteiben izgalmas európai plakáttervet mutat be.
A kiállítás megtekintése ingyenes.
Részletes koncepció és program a www.torokfurdo.org honlapon található.
