Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Te érted, mit beszél a gyerek a haverjaival?

Te érted, mit beszél a gyerek a haverjaival?

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 09. 26.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

Mókuskál, rácuppan, szurdzsa és böllent - többek között ezen kifejezések jelentését is megismerheti a szlengben járatlan kíváncsi olvasó a Parapatics Andrea összeállította Szlengszótárból. A csütörtökön bemutatott könyvben a mai magyar szleng 2000 szava és kifejezése kapott helyet.

A fiatalok sajátos nyelvezetének egyes szavait és kifejezéseit példamondatokkal is illusztráló gyűjteményt szerzője elsősorban érdekességnek szánja. A nyelvész végzettségű Parapatics Andrea ugyanakkor hozzátette: a felnőttek számára sokszor érthetetlen kommunikációs folyamatok egyes elemeit a tanárok és a szülők könyve segítségével "dekódolhatják".

Így ha egy aggódó anyuka azt hallja fiától, hogy "egy tupper kecójában bekarmolt a hétvégén és ezért most offon van", akkor a szógyűjteményt fellapozva máris megtudhatja, hogy csemetéje egy marihuánát rendszeresen fogyasztó személy lakásán tartózkodott, ahol jelentős mennyiségű alkoholt vett magához, minek következtében jelenleg pihenésre van szüksége.

A szerző - maga is fiatal lévén - elsősorban személyes környezetéből gyűjtötte be a szótárt alkotó kifejezéseket. A barátok és ismerősök mellett a különböző járművek törzsközönsége, valamint az internetes fórumok és blogok is hasznos forrásnak bizonyultak - mondta az MTI-nek Parapatics Andrea.

A nyelvész végzettségű szerző, aki jelenleg a Nyelvtudományi Doktori Iskola hallgatója csaknem három éve foglalkozik szlenggel, szakdolgozatát is a fiatalok lazaságot és rejtőzködést egyszerre kifejező nyelvezetéből írta. Hangsúlyozta, hogy a szlengnek nincs nyelvészeti definíciója, épp ezért nehéz meghatározni, hogy mely fogalmak tartoznak a körébe és melyek nem.

A Szlengszótár, amely a TINTA Könyvkiadó Az Ékesszólás Kiskönyvtára című sorozatának legfrissebb kötete, egy fogalomköri mutatót is tartalmaz, amely a magyar szótárirodalomban elsőként mutatja be tematikus csoportokba rendezve a hasonló jelentésű szlengszavakat.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom

Ajánlott bejegyzések:

  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
  • Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr567833502

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard