Parádés hetet ígér a budapesti mozibajáróknak az izraeli filmgyártás. Jövő csütörtöktől hét napon át 13 játékfilm igyekszik megszerezni a nézők kegyeit. A hivatalosan Izraeli Filmhétnek nevezett rendezvénysorozat azt ígéri, hogy a közel-keleti ország filmgyártásának legjobb darabjait hozza el Pestre.
Az egyik legnevesebb izraeli újságban, a Jerusalem Postban találtam egy mondatot, amelyet - gondolom – minden magyar filmes irigykedve olvasna egy budapesti lapban, de ilyet aligha talál. „Az izraeli filmgyártás minősége és mennyisége is fejlődik, és a világ ezt egyre inkább észreveszi“ – írja a lap nem kevés büszkeséggel és magabiztossággal. A budapesti kedvcsináló egy sor olyan filmet hoz ide, amelyek neves fesztiválokon már lekaszálták a siker javát.Izrael Állam magyarországi nagykövete (Aliza Bin-Noun asszony) erősebben ragaszkodik a realitásokhoz. Azt mondta el a Kultúrpartnak: Budapesten színes, változatos képet szeretnének bemutatni Izraelről. A hírekben mindig a terror, a háború, a feszültség szerepel. Nem is oktalanul. Mégis, ennek a filmhétnek az is célja, hogy beszéljen Izrael kultúrájáról. Ezért is jöttek ide a filmekkel együtt a különböző kiállítások, a neves művészek.

A díszbemutatón vetítik A zenekar látogatása (The Band’s Visit) című filmet, amely nagyon jó eredménnyel szerepelt a Cannes-i Filmfesztiválon.
Még jóval a filmhét előtt lessenek bele a díszbemutató filmjébe:
Már Oscar-díjra is jelölték, itthon pedig először láthatja magyar közönség a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is díjazott Beaufort című alkotást, amely az izraeli-libanoni konfliktust dolgozza fel.

Akinek kedve van máris egy kis ízelítőre, nézzen bele a filmbe:
Az izraeli filmesek – úgy tűnik – biztosra akarnak menni, és szinte minden műfajból hoznak példát. A pesti filmhéten is lesz izgalmas krimi és romnatikus történet, politikai dráma és harsány vígjáték.
A nagykövet asszony még abból sem csinált titkot, hogy „az itt bemutatott filmek között van olyan, ami odahaza is éles vitát, kemény mondatokat váltott ki. Ilyen példa A titkok, mely egyszerre beszél két lány indulásáról a felnőtt életbe, és nem titkolja el egymás iránt érzett szerelmüket sem.“
Izraelben nagyon szeretik a mozit. Az amerikai sikerfilmeknek persze nagy közönsége van, de az izraeli néző szokásból is, kíváncsiságból is, talán szeretetből is ott van a hazai művek vetítésén.
És akkor megint a nagykövet asszony: Ha megkérdezel egy embert Izraelről, biztosan nem az izraeli filmgyártás lesz az első dolog lesz, ami eszébe jut. Nem tagadom, az a célom, hogy a fesztivál után igenis jusson eszébe,hogy micsoda jó izraeli filmek vannak.
Még a fiatalok között is népszerű figyelni és követni az izraeli filmeket. Egy-egy rendező nem csak a díjakon és a kritikákon méri a sikert, hanem azon is, hogy az utcán vagy a kávéházban vitatkoznak-e róla hangosan a járókelők.
Egy film biztos van, amelyről már sok éve beszélnek, és ahogy a helyiek gondolják, még évekig újra és újra megnézik majd. Az itthon is nagyon népszerű Kishont Ferenc, azaz Efraim Kishon (aki saját véleménye szerint Magyarországon született és Izraelben született újjá) készítette Izrael történetének egyik legnépszerűbb filmjét, melynek főszerepét a Hegedűs a háztetőn sztárja, Haim Topol játszotta el. A Szallah Sabati című film persze itt lesz a budapesti csomagban, ahogy a Medúzák című alkotás is, melynek szerzője Etgar Keret, Izrael talán legnépszerűbb kortárs írója.
És akkor, befejezésként, adjunk megint szót a nagykövet asszonynak. Szerinte a filmhét mindenkinek szól. Minél többen jönnek, annál jobb. Egy nagykövetnek talán kötelező is ezt mondania. Aliza Bin-Noun azért még hozzátette:
„Én azt szeretném, ha itt szeretnék az izraeli filmeket.“
Az Izraeli Filmhét október 30-tól november 5-ig tart az Odeon-Lloyd moziban, melynek pontos programját itt találhatják meg.