Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Egész Európa szégyene

Egész Európa szégyene

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2008. 11. 13.
Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
2025-09-15 12:00:00

Hétvégén ért véget a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, melyen Joachim Trier új alkotása

ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
2025-09-15 10:10:01

A ONE MORE LIKE című magyar sportdráma a hétvégén Batumiban és Las Vegasban is diadalt aratott: a provokatív

A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

Cannes-tól Velencéig: nemzetközi sikerfilmek érkeznek a Mozinet Filmnapokra
2025-09-11 07:34:38

Fesztiválsikerek, friss magyar alkotások és különleges filmes élmények várják a közönséget a 15. Mozinet

további bejegyzések a szerzőtől »

A harmincas évek óta – viszonylag – bevett a színes film használata, holmi macskákra azonban csak alig harminc éve pazarolják a fotósok. Ez a fotó az elmúlt nyolcvan évben bármikor, a világ bármelyik pontján készülhetett volna. Csak erős idegzetűeknek!

Fotó: Szandelszky Béla
Háborúk mindig is voltak, a történelem nem más, mint hadüzenetek, békekötések, és a köztes történések – ritkán objektív – magyarázata. Az öreg kontinens legutóbbi forrongásába, a délszláv háborúba csöppent bele Szandelszky Béla. Szabadúszó fotóriporterként kezdte 1998-ban, majd még ebben az évben az EBESZ missziójához került, s e szervezet munkatársaként, tudósítójaként járta be keresztül-kasul Koszovót.

Ekkortájt (is) rendkívüli volt a zűrzavar a tartományban. A NATO repülőgépei folyamatosan bombázták a szerb erők állásait, a hegyeket, mellékutakat ellenőrző albánok gerillatámadásokat hajtottak végre, a szerbek pedig – tiszta etnikai helyzetet teremtendő – megkíséreltek kétmillió embert a szomszédos Albániába szorítani.

Fényképezni hol albán, hol szerb oldalon lehetett, általában ott, ahol éppen a másik fél atrocitásait akarták megmutatni.

Menekülők, kitelepítettek, lerombolt, felgyújtott házak, agyonlőtt férfiak, férjüket, gyermeküket sirató anyák, koporsók, temetések, sárral kevert vér, vörös hó: Szandelszky hazakerült képeinek motívumai.

És ez a macska… A szerző nap, mint nap elhaladt mellette, aztán egyszer megállt, lefényképezte, mert úgy érezte, ezzel a fotóval mindent elmondhat, amit a háborúról gondol.

Kevés elemből felépített egyszerű képet láthatunk. A színtelen, piszkosszürke ég előtt eldőlő távíróoszlop, töredezett porcelán szigetelőkkel, egyik vezetéke leszakadt a másik még ép, ezen lóg a koszlott, láthatólag kínok közt elpusztult állat. Vajon hogy került a távíródrótra?

Két lehetséges változatot találtunk: arra gondoltam, hogy egy becsapódó gránát vagy bomba légnyomása röpítette oda, Szandelszky szerint katonák hajították fel, majd célba lőttek a halálra rémült, kapaszkodó jószágra. Sohasem tudjuk meg az igazságot, az azonban biztos, hogy a szerencsétlen pára nem akart sürgönyözni.

Hetekig lógott alá… Boldogabb tájakon pillanatok alatt eltüntette volna valamely szárnyas köztisztasági alkalmazott, ezen a fertályon azonban olyan világot teremtett az ember, ahonnan még a dögevők is eltakarodtak. Egész Európa szégyene, hogy ez a felvétel elkészülhetett!

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző Képolvasó

Ajánlott bejegyzések:

  • Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
  • ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
  • XXX: A Söndörgő 30 évének hangjai a világ színpadain XXX: A Söndörgő 30 évének hangjai a világ színpadain
  • Sálom utca - Harmadszor is együtt a kortárs zsidó fesztiválon Sálom utca - Harmadszor is együtt a kortárs zsidó fesztiválon
  • Bor, zene, színház, őszi színek, nyári pörgés - Idén is Kerekdomb Fesztivál Bor, zene, színház, őszi színek, nyári pörgés - Idén is Kerekdomb Fesztivál

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr897835544

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard