Mi az a Beyond Budapest? Szocio-kulturális túra a VIII. kerületben? Igen. A túra a Nemzeti Múzeum elől indul. Túravezetőink Gyuri és Manó nagyon felkészülten vezetik a csoportot, történeteik frappánsak és színesek...

A József körút másik oldalán, a VIII. kerület sűrűjében, a túra talán legérdekesebb helyszíne következik: egy 110 éves műteremház. A ház siralmas állapotban van: málló vakolat, elhanyagolt utcarész. A falon emléktábla hirdeti a valaha itt dolgozó művészeket: Kós Károly, Maróti Géza, Martsa István (ő volt vendéglátónk, Ilonka néni férje), Mészáros László stb.
Belépünk a kapun. A ház belül is lepusztult, de ahogy beljebb kerülünk, egy rendezett kert körvonalazódik előttünk: bokrokkal, futó növényekkel, fügefával, virágágyakkal. A növények mögül szobrok bukkannak elő: egy befejezetlen női akt, az egyik fa mellett Liszt Ferenc mellszobra, a ház tövében Móricz Zsigmondé. A műteremház tulajdonosa, a 83 éves M.Szűcs Ilona, Ilonka néni, aki maga is festőművész, lelkesen mesél: egy tehetséggel, izgalommal és szenvedéllyel teli hajdani művésztelep mindennapjait idézi fel nekünk. Az impozáns művészek névsora egészen magával ragadó. Itt alkotott Ferenczy Béni szobrászművész, aki miután lebénult és ágyhoz kötötten élte életét, elkezdett bal kézzel festeni. Így készült művei ma a ház szobáinak falait díszítik.

Egy másik történet Pilinszky Jánost eleveníti fel. A költő modellt állt a házban, de igen csöndben volt, nem szólt egy szót sem. Nagyon sápadtnak is látták, ezért némi szíverősítővel (talán bor vagy rum lehetett) kínálták. Néhány korty alkohol feloldotta a vélt vagy valós feszültséget és onnantól kezdve semmi gond nem volt, megszűnt a kínos csönd és vidáman folyt tovább a közös munka.
A túra folytatódik, pedig Ilonka nénit mindenki szívesen hallgatná még. Egy utolsó pillantás a gondosan rendezett kertre és újra az utcán vagyunk: kosz, szélben szálló falevelek, egy lyukas reklámszatyor és kutyagumi. Megállunk a Roma Parlament előtt, egy rossz állapotú, lerobbant háznál.
A lépcsőház ablaka kitörve, minden csúnya és szürke. Egészen addig, amíg fel nem nézünk a plafonra: egy eredeti Lotz Károly freskót láthatunk. Éles a kontraszt: tenyérnyi helyen osztozik érték és pusztulás, a múlt szépsége és a jelen sivársága.
Az utolsó állomás egy muzsikus cigány család otthona. Kis Kálmánné Éva néni, a ház asszonya mindenkivel kezet fog, majd betessékeli a csoportot a lakásba. Leülünk, ki a kanapéra, ki a földre. Lehet beszélgetni, kérdezni, ismerkedni egy másik kultúrával. Éva néni mesél a zenész cigányok életéről, sorolja a világhírű neveket: Oláh Cumó Árpád, Szakcsi Lakatos Béla, Snétberger Ferenc. A szeánsz hosszúra nyúlik, ám akárcsak a többi helyszínen, itt is repül az idő.
A több órás séta után egy cukrászdába vezet utunk. A kávé zamatos, a tejszínhab igazi, a krémes finom. A túra itt véget ér.
A Beyond Budapest megmutat és elmesél: egy szelet a múltból, egy másik a jelenből. A többit ránk bízza.
A Beyond Budapest egy olyan városnéző séta, amely a VIII. kerületbe kalauzolja el a magyar és külföldi érdeklődőket. A különleges, interaktív és emberközeli kalandozást két huszonéves fiatal, Domján Manó és Baglyas Gyuri álmodta meg. Többféle túra van: Élő történelemóra, Kortárs művészeti instant, A nyócker málló pompája, A szürkület palotái és a Nyócker szeretettel. Mindegyik mást mutat meg a kerület izgalmas tarkaságából.
A Beyond Budapest 2008-ban elnyerte a Legígéretesebb fiatal vállalkozója díjat.