A SME című liberális pozsonyi napilap szerint "provokatív" a Kárpát-medence kifejezés használata Szlovákiában: a lap értesülései szerint a szlovák belügyminisztérium emiatt utasította el a magyar nemzetiségű gyerekek népi együtteseit támogatni kívánó Pentaton civil szervezet bejegyzését.

A minisztérium a "nemzetek" és a "Kárpát-medence" kifejezéseket kifogásolta, és közölte Certanskával: Szlovákiában csak egy nemzet él.
A politikusok véleménye különbözik a történészek vagy a néprajzosok véleményétől a Kárpát-medence kifejezést illetően. - "Mi, néprajzosok tudjuk, hogy a Kárpát-medence fogalma tágabb" - közölte Certanská, aki a minisztérium nyomására változtatott a szervezet tevékenységének meghatározásán. A minisztérium szóvivője szerint így már várhatóan nem lesz probléma a bejegyzéssel.
A magyar-szlovák viszony amiatt is feszült, hogy a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának képviselői részt vesznek a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) munkájában - jegyezte meg a TASR hírügynökség.