A fiatalok között egyre népszerűbb a fotózás, rengetegen indultak a Fotóhónap keretében megrendezett „A hét arca” fotópályázaton.
A Fotóhónap 2008 Dialógus valóban egy fesztivállá nőtte ki magát, megmozdult az egész ország, egyesek a kiállításokat látogatják, mások az alkotás örömére hangolódtak rá. Az ország minden pontjáról, Soprontól Miskolcig, több mint négyszáz pályázat érkezett a Magyar Fotóművészek Szövetsége által kiírt pályázatra. A diákok meghökkentő kreativitásról és olykor kiváló fotótechnikai szaktudásról tettek tanúbizonyságot. A modern kor vívmányait kihasználva, képeiket mobiltelefonos és kompakt digitális gépekkel készítették el padtársukról, az utca emberéről, állatokról vagy neves színészekről. „A díjazás során azokat a képeket értékeltük, melyek nem pusztán a témát ábrázolták – például a barátom, vagy a nagymamám lefényképezem – hanem melyeknek valódi mondanivalója is volt, és sikerült is hangulatot, életérzést közvetíteniük a vizuális nyelv segítségével” – ismertette a zsűrizés szempontjait a szövetség elnöke, a Fotóhónap fesztivál igazgatója, Szamódy Zsolt. „Minket is meglepett, hogy mindössze egy hét alatt többszáz pályamű érkezett be hozzánk. A fiatalok egyre nyitottabbak a fotográfia iránt, hisz ez az egyik legkönnyebben elérhető, népszerű alkotási mód” – tette hozzá a fesztiváligazgató.
A fotópályázat fődíjasa Jáborcsik Bence lett, magányos blues hangulatot árasztó képével. „A legerősebb kollekciót ő küldte be, fotográfiailag a legfelkészültebb diák, két képe is a kiállított alkotások közé került. A nyertes fotón a zongorabillentyűzetet ábrázoló háttér grafikai hatása rendkívül erős, szomorkás, magányos hangulatot áraszt” – mutatta be az alkotást Szamódy Zsolt. A második díjat egy tanórán megörökített lopott pillanat beküldésével Benus Krisztina nyerte, míg a harmadik díjazott Balkányi László filmszerű, modern fotósorozata nyerte. A további díjazott alkotások között található többek között egy Bodrogi Gyula portré, egy vonat elé ülő diák, és a saját magát kompakt digitális géppel fotózó kiskamasz.
A VAM Design Center emeleti termeiben még egy hétig látható a hat tárlatból álló nemzetközi kiállítás. Az archív képanyagok a látogatókban felidézhetik a múlt század egy-egy emlékezetes pillanatát, míg a kortárs alkotások a vizuális nyelv fejlődését mutatják be.
A „Kinyílt fiókok” című tárlat a Magyar Távirati Iroda Fotóarchívumának anyaga, amelyben híres fotóművészek egyáltalán nem ismert vagy elveszettnek hitt művei szerepelnek. „A távirati iroda archívumában jelenleg 13 millió negatív és 5 millió nézőkép található, köztük neves fotóművészek munkái. Ennek a hatalmas mennyiségű felvételnek a feldolgozásán az MTI folyamatosan munkálkodik, miközben a feltárt anyag bemutatása már évek óta folyik” – ismertette a jelenlegi munkákat Vince Mátyás, az MTI elnöke. Az archív felvételek feldolgozása során kerültek elő azok a fotók is, amelyeket a „Kinyílt fiókok” című tárlaton láthat a közönség. Szomorú történelmi időszakban, az 1950 és 56 között készült fotókról van szó, ezzel a korszakkal a mai diákok már csak a történelemkönyvek hasábjain találkozhatnak, ezért is fontos, hogy a fotóművészek által megörökített pillanatokkal gazdagabban, árnyaltabban megismerhessék. A képeket Keleti Éva fotóművész válogatta és rendezte kiállítássá. Szintén ő a kurátora a fotószövetség Senior Alkotócsoportja „Örökifjak” című tárlatának, amely fotótörténeti szempontból talán az MTI archív anyagának folytatásaként is értelmezhető.
