Nem tudom, hány Kultúrpart-olvasó szíve dobban meg a hírre: Karel Gott ezen a héten 12. csehországi koncertkörútját abszolválja! Ezúttal nem a hölgyek és Lady Karnevál a főszereplők, sőt először fordul elő, hogy csupán egy vendégfellépőt visz magával az „isteni Kája”, aki ráadásul férfi: régi, hűséges társát, a klarinétos-szaxofonista Felix Slováèeket.

„Romantikus tenor vagyok, a jó hírek hordozója, nem pedig az a fajta énekes, aki sokat ad a mély, önvizsgáló és mindennel szemben kritikus szövegekre. Éppen ezért olyan dalokat fogok most énekelni, amelyek a közel ötvenéves énekesi pályafutásom alatt a legnépszerűbbnek bizonyultak.” Lám, ez önmagában is jó hír, hát még ha hozzátesszük, hogy Gott kijelentette: bizonyára nem ez lesz az utolsó koncertkörútja.
S miközben Önök készülődnek valamelyik csehországi koncertjére, addig még gyorsan elmesélek néhány dolgot a csehek üdvöskéjéről, amit érdemes tudni róla. Kétségtelen, hogy a csehszlovák zenei élet karneválja nem sokat érne nélküle, és nem véletlenül érdemelte ki többször is a cseh popzene énekesmadara büszke címet. Hazai és külföldi rajongói szerint pacsirta, egyre terjedő vélemények szerint azonban sokkal inkább kiöregedő bájgúnár. Egy nyilatkozatában azt mondta, hogy Lady Karnevál valójában Prága városa is lehetne, mi azonban reméljük, hogy ezt csak nagyon-nagyon áttételesen kell értelmeznünk. Karel Gott elsősorban Németországban számít érinthetetlen félistennek, a csehek már bele-belekötnek alakjába, igaz, egyelőre csak kevés sikerrel. A hatvanas-hetvenes években Magyarországon is tomboló sikert aratott fellépéseivel. Jól emlékszem, amikor az 1989-es prágai események második hetében a nagyobb áruházakban feltűntek a feliratok: „Gott velünk van!”. Hát igen, változnak az idők: azelőtt mintha a kommunista érában is a támogatott művészek közé tarozott volna, de hát jól ismerjük az ilyen túlélőket, nem kell a példákért elhagyni az ország határát.
A cseh popcsillag tehát reményei szerint még nem érkezett pályafutásának végére, és a szervezők bizalma, valamint koncertjeinek látogatottsága is ezt bizonyítja. Már elfeledte azt a cirkuszt, amely alakja körül keletkezett a hannoveri világkiállítás alkalmával: akkor ugyanis a cseh sajtó egy jeles tollforgatója – nem egészen alaptalanul – arról írt, hogy mégiscsak lehetetlen állapot az, amikor egy kiöregedett énekes egy ország fő attrakciója ilyen eseményen. A pacsirta (bájgúnár) ezen megsértődött, és lemondta németországi fellépését. Döntését csak többezer német hívének tiltakozására vonta vissza: és ebben semmi túlzás sincs, mivel Gott Németországban valóban isten, a mai napig is…
Nos, mit mondhatunk: a csúcson a legszebb abbahagyni. Gottnak ez nem sikerült. Sem most, sem pedig húsz évvel ezelőtt... Mégis a cseh zenei élet megkerülhetetlen figurája, immár legendásnak mondható alakja...
November 26. Prága
December 1. Liberec
December 12. Pardubice
Aki pedig mégsem indul útnak, annak szeretettel ajánlom a You Tube idevonatkozó anyagait, elsősorban a Trezor, a Lady Karneval és a Bum-bum-bum című örökzöldségeket.