Az Úr a zsenialitást bizony kifürkészhetetlen, s emberi elme számára sokszor értelmezhetetlen szempontok szerint osztja. Hogy hogy jön ez ide? Hát úgy, hogy nemrégiben rájöttem arra is, hogy Ridley Scott a filmgyártás Mike Oldfieldje.

A Hazugságok hálója szerencsénkre a rendező jobb dobásai közül való. (Ez Scottot ismerve aligha jelenthet mást, mint hogy a következő filmje nézhetetlen lesz.) Rendkívül elmés és fordulatos történet egy meglehetősen kényes témában. Nagy erénye, hogy nem hamisít és nem manipulál direkt eszközökkel, mint az e tárgyú filmek többsége, inkább farigcsál egy kifejezetten hihető és valóban csavarós sztorit a szemünk láttára formálódó történelem keretei közé. Azok számára sem röhejes a film, akik jártak már a Közel-Keleten, holott ez gyakran előfordul antiterrorista mozik esetében.
Edward Hoffmann Roger Ferris főnöke. Ferris a terepen dolgozik, Hoffmann műholdon követi és telefonon vezérli őt. Ügynökségük, a CIA azzal a küldetéssel bízta meg őket, hogy göngyölítsék fel a nemzetközi terrorizmus szövevényes szálait, és fogják el az öngyilkos mártírok vezérét, aki középkori módon szervezi újabb és újabb akcióit, ezért a high-tech eszközökkel dolgozó titkosszolgálat számára gyakorlatilag láthatatlan. Az ügynökség munkatársainak szövetségese is akad az arab világban, Hani, a nagy hatalmú muszlim playboy legalább annyira ellenséges az országára szabadult fanatikusokkal, mint maga a CIA.

Russell Crowe-ra egyre könnyebb Ridley Scottról asszociálni. Lassan annyira, mint Sergio Leonéról Clint Eastwoodra vagy Martin Scorssese-ről Robert DeNirora. Negyedik közös filmjükben Crowe a rendezőtől nem túl jelentős, de annál intrikusabb szerepet kapott. Aki azonban mindenkit lejátszik a vászonról, az milliárdos arab tartományurat, Hanit alakító Mark Strong. Nem csupán a színész nevéhez méltóan erőteljes alakítása, de figurájának a cselekményben elfoglalt központi szerepe és lebilincselő személyisége emeli a mellékszereplőt főhőssé.
A Hazugságok hálója egy megtekintésre érdemes film, mely igyekszik reális képet formálni a közel kelet rázós politikai viszonyairól, emellett jóval kevésbé megy bele a "ki a terrorista és ki az antiterrorista?" adok-kapokba, mint sok egyéb mozi. Ami pedig a legfőbb értéke a filmnek, az a valóban kiválóan megírt forgatókönyv, melynek hajmeresztő fordulatairól eszemben sincs ehelyütt többet leírni, inkább ajánlom mindenkinek, hogy tekintse meg a filmet, és élvezze, hogy hogyan verik át azt, aki azt hiszi, hogy átveri azt, aki éppen átveri őt. Vagy mégsem?
színes amerikai politikai krimi, 128 perc, 2008
16 éven aluliak számára nem ajánlott
rendező: Ridley Scott
író: David Ignatius
zeneszerző: Marc Streitenfeld
szereplők: Leonardo DiCaprio, Russell Crowe, Mark Strong