A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány vállalta, hogy 5 év alatt létrehoz egy, a magyar kortárs képzőművészetet méltón reprezentáló, új gyűjteményt. Eltelt az első év, és most egy kiállítás keretében mi is megnézhetjük, hogy a hazai vállalatok és az állam támogatásával összegyűlt összesen 150 millió forintot mire költötte a KOGART.
Száz vállalkozás összesen százmillió forinttal támogatta idén a Kortárs Művészeti Gyűjtemény első darabjainak megvásárlását; az ötvenmillió forintos állami hozzájárulással összegyűlt 150 millió forintból 88 művész 140 alkotását szerezték meg a gyűjteményépítő munka első évében.Mint azt Szecskai András, a szervezőbizottság elnöke a gyűjteményt bemutató hétfői budapesti sajtótájékoztatón megjegyezte, a Kortárs Művészeti Gyűjtemény darabjait kiválasztó művészeti zsűri a rendelkezésére álló 150 millió forintot október 30-ig teljes egészében elköltötte.
Fertőszögi Péter, a KOGART Ház főkurátora a sajtótájékoztatón felidézte: a tavaly ősszel meghirdetett gyűjteményépítési programja keretében a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány azt vállalta, hogy öt éven át összegyűjt évente legalább 100 millió forintot magyarországi vállalatoktól, s az így befolyt összegből létrehozza a Kortárs Művészeti Gyűjteményt. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium az alapítvánnyal kötött megállapodás értelmében az üzleti szférából érkező minden két forintot egy forinttal egészít ki, maximálisan évi 50 millió forint értékben.
Fertőszögi Péter hangsúlyozta, hogy miután ez volt a gyűjteményépítés első éve, ki kellett jelölni a gyűjtés kereteit is, amely az elmúlt 50 évre szorítkozik. A gyűjtemény fő része a 60-as évektől indul, de bekerült például Kondor Béla 1956-os Dózsa-sorozata is.

A művészeti alapítvány fontosnak tartja, hogy az épülő gyűjtemény keresztmetszetet adjon a kortárs képzőművészetről, így a festészet mellett a szobrászatról, a fotóművészetről, az installációról is - hangsúlyozta a főkurátor.
Fertőszögi Péter emlékeztetett arra, hogy a megvásárolt műtárgyak közül huszonötöt jótékonysági árverésen értékesítenek. A támogatást igénylő civil szervezetek közül pályázati úton választottak ki huszonötöt - ezeket a hétfői sajtótájékoztatón "sorsolták össze" a műalkotásokkal. A Konok Tamás festőművész képéből befolyó összeget például a Karaván Művészeti Alapítvány, a Szanyi Borbála szobráért kapott pénzt a Roma Sajtóközpont, míg Lajta Gábor képének árát az Autista Sérültekért Zalában Alapítvány kapja majd.
A december 15-i jótékonysági aukción egy-egy alkotás kikiáltási ára annyi lesz, amennyiért a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány eredetileg megvette a műtárgyat. Az alapítvány minden egyes műre licitál majd, így vállal garanciát arra, hogy minden nyertes pályázó legalább 500 ezer forintos támogatáshoz jusson - tette hozzá Fertőszögi Péter.
Alapítvány továbbá azt is vállalta, hogy három kiállító művész 1-1 millió forintos ösztöndíjat kap külföldi tanulmányút céljára. A zsűri döntése értelmében az ösztöndíjak idei nyertese Polgár Botond, szobrászművész, Szanyi Borbála szobrászművész és László Dániel festőművész.
A gyűjtemény darabjait mától, az év végéig láthatja a nagyközönség a KOGART Házban, amelynek mindhárom emeletét elfoglalják az első év szerzeményei.