Daryl Hannah keményen bírálta a Greenpeace környezetvédő szervezetet, amiért idén nem csatlakozik a japán bálnavadász flotta elleni küzdelemhez.
A Sea Shepherd Conservation Society hajóival szerdán indult el Ausztrália partjaitól, hogy megakadályozza a bálnamészárlást. Az amerikai színésznő egy darabon az aktivisták vezérhajójával, a Steve Irvinnel tart.

A Sea Shepherd tagjainak azonban idén egyedül kell helytállnia a hónapokig tartó bálnamentő vállalkozásban, mivel a Greenpeace úgy döntött, hogy az akciók helyett célravezetőbb a meggyőzés, a bálnavadászatot nemes hagyománynak tekintő japánok gondolkodásmódjának megváltoztatása.
"Ha a Greenpeace egyesítené erőit a Sea Shepherddel, képesek lennének megszüntetni a bálnaipart. Ha valóban komolyan vennék a dolgukat, és tartanák magukat a meggyőződésükhöz, véget vethetnének a bálnavadászatnak" - bírálta a nemzetközi szervezetet Hannah.
A Greanpeace sem maradt adós a válasszal: üdvözölték Hannah erőfeszítéseit, és arra kérték, hogy inkább csatlakozzon meggyőző kampányukhoz. "Szeretnénk, ha tudná, hogy szerintünk az egyetlen hely, ahol ezt a küzdelmet meg lehet nyerni, az Japán" - üzente a Reuters hírügynökséggel a színésznőnek Reece Turner, a szervezet illetékese.
A Sea Shepherd "kalóz" stílusú, kemény támadásaival hívta fel magára tavaly a világ figyelmét. Paul Watson vezetésével bűzbombákkal támadták a japán bálnavadász hajókat, és egy ízben át is szálltak rövid időre egy szigonyos hajóra.
A japán bálnavadászok egy nemzetközi egyezmény kiskapuját kihasználva várhatóan idén is legalább ezer veszélyeztetett fajú bálnát ölnek meg az öthónapos vadászidény alatt. Az egyezmény lehetővé teszi a bálnák tudományos kutatások céljára történő elejtését.
Az ausztrál kormány a közelmúltban bejelentette, hogy nem figyelik többé a japán bálnavadász flotta tevékenységét. Peter Garrett környezetvédelmi miniszter ugyanakkor tagadta, hogy a döntésben szerepet játszott volna a korábbi megfigyelés miatti japán tiltakozás.
Japán az ausztrál export legnagyobb felvevőpiaca. Emellett az Egyesült Államokkal kiegészülve a három országot biztonsági egyezmény köti egymáshoz. Ezért aztán a canberrai vezetés némiképp vonakodik fellépni a japán bálnavadászat megállításáért, holott azt Garrett tavaly "barbárságnak" minősítette - fogalmazott a brit hírügynökség.