Nem tudtam, hogy Budapesten van dzsúzbár-kávézó. Véletlenül botlottam bele az Arany János utcán andalogva. A kezdeti bizalmatlanságot – majd itt is biztos előre csomagolt méregdrága szendvicset kapok, pocsék kávéval és még pocsékabb jeges gyümölcslöttyel – a hely, a minőség és a kiszolgálás egy pillanat alatt eloszlatta.
Barátságos, üldögélős hely a Fruccola. Végre egy vendéglátóipari egység, ahol kedvesek és mosolyognak, ahol nyugodtan kortyolgathatok órákig egy tejeskávét, ahol kedvemre válogathatok az újságok közöttElőször tényleg nehéz eldönteni hol is vagyunk. Gondolhatnánk kávézónak a székek, a sokféle kávé és a tekintélyes mennyiségű újság miatt, de lehetne csak simán dzsúzbár az isteni nedűk végett, viszont van rengeteg saláta, szendvicsek és melegétel; sőt menü is.
Aki unja a kifőzdék egyhangú kínálatát és átlagos jövedelmű városlakó, az hamar a Fruccolába szokik. Ebédidőben olykor kaotikus a helyzet: kígyózó sor áll a pult előtt, de megéri végigállni. Igazi ínyencségeket kóstolhatunk: a sütőtökös répás rétes, a piros borsos almakompót vagy a grillezett lazac párolt zöldséggel eltérnek a megszokott napi menütől.
A salátáknál hosszabban időznék egy kicsit. A rendszer úgy működik, hogy van egy salátaalap, ami itt jelen esetben 350 Ft. Ehhez pedig olyan feltétet választunk, amilyen tetszik. A megszokott paradicsomtól vagy kukoricától kezdve egészen a garnélarákig vagy a füstölt lazacig tart a választék. Közel harmincféle feltét van, nem kell a sokszor már unalmas cézár-vagy görögsalátát választani, hanem mindenki kitalálhatja magának a saját kedvencét. Olivabogyó, dió és fetasajt, netán egy kis szárított paradicsom vagy csirkemell és máris kész egy olyan saláta, amit az étlapon nem találnál.
Kétségkívül kíváncsivá és szomjassá tesz a dzsúzok csábító illata. A gyümölcslé itt valóban a gyümölcs leve. A cékla-alma-répa-gyömbér kombinációnak nehezen lehet ellenállni: egészen különleges íze van, nem csak vegetáriánusoknak. A dzsúzok gyümölcsökből vagy zöldségekből készülnek; a mangó, a narancs vagy az eper több frissítőben is főszerepet kap. Ha valaki siet, akkor el is viheti a dzsúzokat, vagy az ebédjét, de akár egy szendvicset is.
A liszt-és tejérzékenyek sem maradnak éhesek. Több étel és ital kifejezetten nekik készül, a választék pedig folyamatosan bővül.
A Fruccola nem csak a környékbeliek, illetve a budapestiek új kedvence. Egy angol nyelvű turisztikai weboldalon két éttermet ajánlanak a Budapestre látogatóknak: a Vapianot és a Fruccolát.
Miért dzsúz? És miért Fruccola? Saás Petrával, a hely tulajdonosával, ötletgazdájával, mindenesével beszélgettem a Fruccola különlegességéről és arról, hogy mi a nem várt mértékű siker titka.
Cseppet sem beskatulyázható hely a Fruccola. Mi ez valójában? Dzsúzbár, kávézó vagy étterem?
- Mindegyikből egy kicsi. Reggel és délután inkább kávézó, délben egy olyan hely, ahol lehet egy jót ebédelni, de napszaktól függetlenül egy finom szendvics vagy dzsúz bármikor kapható. Azt szerettem volna, ha ezek a székek és a sok újság a békebeli kávéházak hangulatát idézik, ugyanakkor ha valaki ebédre egy könnyű, finom salátát szeretne enni, akkor ne csak a mindenhol kapható két-háromféle kínálatból választhasson. Ez például úgy működik, hogy van egy salátaalap és mindenki magának válogatja össze pénztárcája és ízlése szerint, hogy mit is szeretne enni. Ugyanígy van a tésztáknál is: megfőzünk egy pennét és legalább háromféle mártást készítünk hozzá.
A kezdeti lelkesedés gyakran elvész. A minőség rovására sok vendéglátós köt kompromisszumot a nagyobb haszon érdekében. Téged ez hogy került el?
- Mentalitás kérdése. Erre valaki vagy odafigyel vagy nem. Én ezt hoztam otthonról, ezt láttam a szüleim éttermében. Ide azért is járnak vissza az emberek, mert minőséget kapnak megfizethető áron. Az ár-érték-minőség arányra nagyon figyelünk. Mindig friss áruval dolgozunk: naponta érkeznek a zöldségek, gyümölcsök, húsok. Előfordul olyan, hogy valamit nagyon visznek és a vártnál hamarabb elfogy. Ilyenkor mindig elmondom a vendégeimnek, hogy nekünk nincsenek felhalmozott árukészleteink a raktárban, vagy előre megfőzött ételeink a hűtőben.
Kik járnak hozzátok?
- Nagyon sokrétű a vendégkör: nem szelektál a hely. Járnak hozzánk fiatal, jól kereső harmincasok, külföldiek, de esznek itt idős házaspárok és bejön a mesterember is munkásruhában. Az nagyon jó érzés, amikor látok egy új arcot, tudom, hogy nem járt még nálunk és az illető jön másnap is, harmadnap is.
Ha valaki a megszokott ízeket keresi, könnyen csalódhat. Nincs rántott hús, se rántott sajt, a tipikus magyar fogások is hiányoznak. Nem idegenkednek a vendégek a különleges ételektől?
- Aki nálunk eszik, pont azért jön, mert elege van az olajban tocsogó krumpliból és a rántott húsból. Azt viszont nem szeretném, ha a magyaros ízeknek semmi nyoma nem lenne a Fruccolában. Nyáron például volt lecsónk, de szokott lenni krumplileves is. Egyszerűen csak figyelünk arra, hogy az ételeinket egészségesebben készítsük. Grillezünk, párolunk, olivaolajjal dolgozunk, nem használunk lisztet, de ettől még nagyon finomakat főzünk.
Az előbb visszaküldtél egy dzsúzt, mert túl sűrű lett. Ritka, hogy egy tulajdonos ilyen kedves határozottsággal beszél az alkalmazottakkal.
- Igyekszem. Ugyanígy visszaküldtem a minap a padlizsánt, mert túl magvas volt. Már megvolt az aznapi menü és gyorsan ki kellett találnunk valami mást, mert nem akartam olyan padlizsánt használni a főzéshez, amit magamnak nem vennék meg.
Ez a hely az összes vendéglátó sztereotípiának ellentmond: nem árulunk alkoholt, nem vagyunk nyitva sem hétvégén, sem este. Ahhoz, hogy jól tudjunk működni, mindenre figyelnünk kell, ehhez pedig kipihent munkatársakra van szükség.