Ha nem tévedünk, 19 éve jelent meg utoljára az Európa Diákkönyvtár sorozatában Dylan Thomas tényleg varázsos, tényleg poétikus, tényleg nagyon szerethető kis kötete, Gergely Ágnes tényleg kifogástalan fordításában.
Az önéletrajzi novellásgyűjtemény nem érzelgős, a főhős például meglopja a szülőket, egy másik fiú azzal henceg, hogy embert is ölt, amit nem nekünk nem kell elhinnünk, sem Walles nagy költőjének.Az anekdotafüzérként is felfogható írások költői szövegek, melyben a vidéki nyarak, a nagyszülők, az első szerelmek és kuplerájok emléke sejlik fel, meseszerűen, idilli módon, mágikusan, realistán, könnyed stílusban. A néhol frivol, máshol filozofikus, először 1940-ben megjelent szövegek a világirodalom legszebb gyerekkort tematizáló művei közül valók.
Thomas a brit költészet egyik legnagyobb alakja, életműve nagy része magyarul is olvasható, lehet gyűjtögetni, keresni-kutatni, elmerülni a walesi tájban.
Nem tudni mennyire „nyomta meg” az önéletrajzi novellafüzér eladását az, hogy pár hete mutatták be az életéről szóló A szerelem határai (The Edge of Love) című angol filmet a mozik, mely Keira Knightley és Sienna Miller szereplése miatt bekerült a multiplex mozikba is.
Gyanítjuk: semennyire. És nem csak azért, mert a brit költőt finoman szólva sem szimpatikusan ábrázolta John Maybury rendező . Egyszerűen Magyarországon az egyébként nőfaló, botrányhős Dylan Thomasnak nincs kultusza, az Angliában 1940-ben, a nagy bombázások idején megjelent könyv minden szépsége, minden frivol lírája ellenére sem lett mifelénk nemzedéki regény.
A lebujok világának megjelenítése sem piszkálja meg a hazai olvasók ingerküszöbét, hisz a mai egyetemista mondjuk nem sok mindent tud kezdeni nagyapja csűrjeivel, pajtáival, a kapirgáló tyúkokkal, kivéve, ha ezeket az életképeket mondjuk nem Tamási Áron írja.
Ugyan kit gyűr maga alá egy olyan történet, „ahol a piszkos városka alig ismert és felejthetetlen kisemberei éltek, szerettek, meghaltak, és mindig a semmibe vesztek.”
Pedig Joyce Dublini emberek című könyvére is reflektáló kisprózák szívet gyönyörködtető remeklések, líraiságuk Schulz fahajas boltjához mérhetőek, mindenkinek ajánljuk, aki volt, illetve lesz gyerek.
Az író arcképe kölyökkutya korából
Európa
194 oldal 2500 Ft
További művei
Dylan Thomas összegyűjtött versei 1966
Dylan Thomas versei 1979
Rebeka leányai (regény) 1980
A csontnak partjain (versek) 1993
A szerelem térképe (mágikus elbeszélések) 1998
A sziget (regény) 1999