Slágergyanús papi trió, katolikus trip-hop, tibeti szerzetesek, zsidó anekdóták: akinek a karácsony nem csak az elmebeteg ajándékvásárlásról és hajszáról szól, az most picit elmélyülhet az egyházi zene és a vallásos tanítások kavalkádjában.
A múlt héten már hírt adtunk az észak-írországi római katolikus pap trióról, akinek az elmúlt hónapban jelent meg első lemezük. A The Priests, azazEugene O'Hagan, Martin O'Hagan és David Delargy már gyermekkorukban is szerettek énekelgetni, és ez így is maradt akkor is, miközben már papi hivatásuknak éltek. A lemezen tizennégy dal hallható: spirituális ihletésű, tradicionális dalok és klasszikus zenei átiratok, mint Schubert Ave Mariája, az Ó, szent éj és Cézar Franck Panis Angelicusa. A lemez pikantériája, hogy producere az a Mike Hedges, aki dolgozott korábban a U2 és a Manic Street Preachers együttessel. Az albumot, amelyen a római Filharmonikus Akadémia kórusa is közreműködik, Írországban és Vatikánban, a Szent Péter-székesegyház kápolnájában. A lemez elkészültét támogatta a Vatikán is.
A Vatikánban egyébként nem ritka, hogy különböző klerikális enei formációk, albumok, esetleg DVD-k jelenjenek meg a "piacon".
II. János Pál Pápa kifejezetten érzékeny volt a művészetre, nem is csoda, hiszen eredetileg színész és drámaíró volt.
A spanyol tenor, Placido Domingo novemberben mutatta be albumát, amelyen a II. János Pál Pápa által írt versek hallhatók, természetesen megzenésítve.
A lemezen (melynek címe Infinite Love) 12 dal található; a lemez az emberi szabadságot, a napfény szépségét vagy az anya szeretetét énekli meg. "Ez a korong midnenkinek szól, nemcsak a katolikusoknak", mondta az opera nagymestere.
"János Pál volt a legkülönösebb ember, akivel valaha találkoztam", tette hozzá. A spanyol tenor már sokszor énekelt a lengyel pápának, és négy alkalommal találkozott is vele - legutoljára a pápa halála előtt egy évvel.
Domingo zeneszerző fia - akit szintén Placido Domingonak hívnak- csak egy a sok zenész közül, akik megzenésítették az egyházfő verseit lengyelül, majd lefordították olaszra, spanyolra és angolra.
A lemezt a London Philharmonic Orchestra közreműködésével vették fel. Domingo Lengyelországban kezdte turnéját e hónapban, majd Olaszországba, Németországba és Mexikóba is ellátogat.
II. János Pál pápa 2005 április 2-án hunyt el 84 éves korában. Két verseskötetét jelentette meg a Vatican Press, Meditations (2003), illetve The Poetry of Pope John Paul II. címmel (2003). Korábban, 1994-ben már megjelent egy válogatás The Place Within: the Poetry of Pope John Paul II címmel. Az egyik legjelentősebb kiadvány pedig az 1999-es Abba'Pater, amelyen a pápa imáját hallhatjuk, zenei aláfestéssel.
II. János Pál első könyve húsz éves korában jelent meg, The Ballad of the Porticos of Wawel címmel.
Ugyanígy, a Santo Subito ("azonnal szent") című DVD is a pápa imáit, tanításait, illetve a Vatikán Rádióban is elhagzott beszédeit tartalmazza. A zenei DVD-n a pápa tanításai érdekes, különleges zenei kísérettel hallhatóak. Angol, olasz, lengyel, francia, portugál és spanyol nyelven szólal meg II. János Pál, miközben a London Oratory kórust is hallhatjuk, a zenét pedig Simon Boswell szerezte: a klasszikus zenétől kezdve a gregoriánon át a kortárs akusztikus gitáron keresztül a trip-hopig (bizonyám) elég széles skálán mozog a zeneszerző.
Aki a Bibliát hallani szeretné, ajánljunk a hangoskönyvet. A Biblia- Ószövetség című kiadvány (amely egy könyvet és egy audio CD-t tartalmaz) a világ teremtésétől elindulva mutatja be a zsidó nép történetét és vallását, a szöveg pedig feldolgozását segítő feladatokat, rövid elemzéseket, illetve kiegészítő információkat is tartalmaz.
A hangoskönyvön Balázs Péter előadását hallhatjuk, a szöveganyagot Turcsányi Márta szerkesztette.
A zsidó hagyomány által TaNaK-nak is nevezett Ószövetség, a Biblia Hebraica Kr. e. 12. és 2. század között héber (és arám) nyelven lejegyzett könyvei között találjuk az emberiség és a zsidóság őstörténetét lejegyző mózesi könyveket, amelyek a zsidó hit szent törvényeit és rituális előírásait is tartalmazzák. Az anyag második részét azok a történeti könyvek (korábbi próféták) képezik, amelyek Jahwe és a választott nép viszonyának alakulásáról és a zsidó állam históriájáról adnak számot.
Az ószövetségi anyag harmadik részét a prófétai könyvek (későbbi próféták) alkotják, amelyek témája Izrael Istentől való elpártolása, az erre következő isteni ítélet és a megszabadulás megjövendölése. Végül az Iratoknak nevezett könyvek között Izrael későbbi történetével foglalkozó művek, apokaliptikus és késői prófétai iratok, a vallásos költészet (Zsoltáros) vagy a bölcseleti irodalom darabjai (Jób könyve) is helyet kaptak.
Mózes könyveinek, a Tórának gyűjteménye Kr. e. 450 körül készült el, a teljes Ószövetség görög fordítása a Kr. e. 2. századból való, a gyűjtemény végső kanonizálására pedig Kr. u. 95-ben került sor. A születő kereszténység szent könyvének, saját hite előképének tekintette az Ószövetséget, amely így a keresztény gondolkodásnak és a Bibliának is szerves részévé vált.
Zsidó anekdóták hangoskönyv - Don Péter válogatásában a magyar zsidóság sok érdekes, színes és sokszor humoros mozzanata elevenedik meg rövid anekdoták formájában. Olyan legendás alakok bukkannak fel a lemezen, mint a híres fizikus, Szilárd Leó, Kabos Gyula vagy Molnár Ferenc.
Gregorián zenével is jól el vagyunk látva. A gregorián muzsikában eleve az a legjobb,
hogy tulajdonképpen bármely ismert-vagy ismeretlen dalt, pop-,jazz-, vagy rockslágert transzformálhatnak - gondoljunk csak a régi, nagy sikerű Voyage Voyage című dal gregorián változatára. Most, karácsony táján aztán pláne aktuális, és különleges karácsonyi dalokat zengenek el szép, mély hangú férfiak, akár a Silent Night-ot, az Ave Mariát, vagy a Spaceman Came Travelling című dalt.
Végetetül egy kis Tibet: Buddhista vizeken evezve már könnyebb dolgunk akad, hiszen a kortárs ambient és chill zeneszerzők például előszeretettel alkalmazzák a tibeti szerzetesek meditatív mantráinak hanganyagát. Az Om Mani Padme Hum legkülönbözőbb változataira meditálhatunk otthon. Például Ravi Shankar volt az egyik olyan kortárs előadó, aki közel hozta a tradicionális vallási muzsikát.
A Komuso nevű japán Zen szerzetesekből álló csapat ún. Honkyokukat énekelt a XIII. század elején. A XVIII. században Kinko Kurosawa beutazta egész Japánt, és összegyűjtötte ezeket a különleges zenei darabokat. Ezek a darabok pedig a mai japán kultúra roppant fontos elemei.