Tim Harford Az élet rejtett logikája című könyvének egyik alapigazsága, hogy az ember teljes büdzséje nemcsak a számláján lévő pénzt jelenti. Amikor belemegy valaki egy óvszer nélküli szexbe, akkor is mérlegel, hogy mit kockáztat.
Tisztában vagyunk azzal is, amikor rágyújtunk, hogy mit kockázattunk azzal, hogy tönkretesszük a tüdőnket. Mindannyian Homo Economicusok, azaz gazdasági emberek vagyunk.Mérlegelünk, mert életünkben sokkal több a logikus döntés, mint azt gondolnánk. Ez igaz a tinédzserekre is, akik gazdasági megfontolásokból inkább az anál vagy az orálszexet választják, mert ezekkel a technikákkal kisebb a teherbeesés kockázata, azaz sokat tudnak spórolni az abortusz költségein.
ha ennyire logikusan gondolkodunk, miért van, hogy a mexikói prostituáltak közül tízből hat lányt rá lehet venni, hogy ne használjon óvszert.
Hogy miért nem használnak gumit a a bevállalós lányok? Nos, mert maga az óvszer, mint olyan, fontos tárgyalási alap. Itt jön be az ész éthosza. A csúnya lánnyal csak akkor mennek el, ha valami bónuszt ígér.
A prostituáltak tudják, hogy bármit elkaphatnak, jobban tudják, mint bárki más, mégis kockáztatnak. Miért? Mert valójában kicsi a kockázat. A statisztika szerint 2%, hogy elkapja a HIV-fertőzést, és a 25-50%-os felár pedig „megéri”, hogy kockáztassanak.
Tim Harford a könyvében valójában nem tesz mást, mint rámutat arra, ami a felvilágosodás óta evidencia: az ember döntéseit alapvetően logikus eszmefuttatások előzik meg. Harford lefegyverző érvei végül meggyőznek bennünket arról, hogy valójában mindannyian - beleértve azokat is, akik látszólag irracionális tetteket követnek el - logikusan gondolkodó lények vagyunk.
Az élet rejtett logikája című könyv olvasása közben rájövünk, hogy még azok is közgazdasági logika szerint gondolkodnak, akikről a legkevésbé hittük volna. Racionális döntéseket hoznak a rasszisták, prostituáltak, a drogosok, a forradalmárok. Mindenki számításba veszi a lehetséges előnyöket és a hátrányokat, és ezek ütköztetéséből hozzák meg a döntéseiket, még ha ennek nincsenek is mindig tudtában.
Tim Harford a Financial Times újságírója, cikkeiben a hétköznapi dolgok mögött rejlő közgazdaságtani törvényszerűségekre hívja fel a figyelmet. A BBC World Sevice-nek is dolgozó Harford 2006-ban Bastiat-díjat nyert imponáló közgazdasági újságírói tevékenységéért.
Az élet rejtett logikája
HVG könyvek
306 oldal 3600 Ft