Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Közgyűlése 2007-ben nyilvánította 2009-et a csillagászat nemzetközi évének a Nemzetközi Csillagászati Unió és az UNESCO kezdeményezésére. Célja az, hogy világszerte érdeklődést keltsen a csillagászat és a tudományok iránt, különösen a fiatalok körében. Emellett 2009 a Gorilla, a Kreativitás és Innováció éve, valamint Haydn-emlékév is.
A CSILLAGÁSZAT NEMZETKÖZI ÉVEAz eseménysorozat jelmondata: "Az Univerzum - benne élsz, fedezd fel!" 2009-ben lesz 400 éve, hogy Galileo Galilei először használt távcsövet csillagászati megfigyeléseihez, s felfedezéseivel a csillagászat hatalmas fejlődésnek indult. Ugyancsak 1609-ben jelent meg Johannes Kepler az a munkája, amelyben közölte első két törvényét a bolygók mozgásáról, a csillagászat szakmai világa ezért általában az elméleti csillagászat kezdetének is tekinti 1609-et.
A GORILLA ÉVE
December 1-jén az ENSZ keretei között működő Költöző Vadállatok Megmentése Egyezményének (CMS) római konferenciáján I. Albert monacói herceg jelentette be, hogy az Egyezmény a 2009-es évet a gorillák megmentéséért folytatott küzdelemnek szenteli. A kezdeményezés a betegségek, erdőirtás és orvvadászat által fenyegetett legnagyobb emberszabású majom megmentését tűzte ki céljául, ugyanis 634 fajának és alfajának a fele jutott a kihalás szélére az emberi tevékenységek következtében. A gorillák főként Nyugat- és Közép-Afrika trópusi esőerdőiben élnek. Különösen az Ugandában, Ruandában és Kelet-Kongóban élő keleti hegyi gorillák száma alacsony aggasztóan, összlétszámuk nem éri el az ezret. E főemlősöket leginkább az ebola, az erdőirtás és az élőhelyek közelében dúló fegyveres konfliktusok fenyegetik, de számos orvvadász is gyilkolja őket húsukért, illetve a feketepiacon jól eladható kölykökért.
HAYDN-EMLÉKÉV
2009-ben emlékezünk Joseph Haydn osztrák zeneszerző halálának 200. évfordulójára (1809. május 31.), ami alkalmat ad arra, hogy a világ zenekedvelői felidézzék életét és tevékenységét. Haydn korának legnagyobb, leghíresebb és legjelentősebb zeneszerzője volt. A "Bécsi Klasszikusok Mesterének" életműve 1200 nagyszerű szerzeményt foglal magába, többek között a mai német himnusz zenéjét, eredeti címén a Császári Himnuszt. A zenetörténet óriása, a zeneirodalom egyik legtermékenyebb alkotója csaknem három évtizedig, 1762-től
1790-ig a fertődi Esterházy-kastélyt építtető herceg Esterházy Miklós zenésze és zenekarvezetője volt, így neve összefonódott a kastéllyal, amelynek környezetében 2009-ben szobrot kívánnak állítani kettejüknek. Az emlékév programsorozata kiemelkedő, különböző művészeti ágakat felölelő rendezvényekből áll, általuk megismerhetővé válik Haydn egész munkássága.
A KREATIVITÁS ÉS INNOVÁCIÓ ÉVE AZ EURÓPAI UNIÓBAN
Célja az, hogy előmozdítsa az alkotó és újító megközelítést az emberi tevékenység különböző területein, hozzájáruljon ahhoz, hogy az Európai Unió felkészültebben nézzen szembe a globalizált világ kihívásaival. Jelmondata: "Álmodj, alkoss, újíts". A hivatalos megnyitóra január 7-én, Prágában kerül sor Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Mirek Topolánek cseh miniszterelnök részvételével, az eseményen valamennyi uniós ország képviselteti magát. Számos olyan személyt kértek fel az Év Nagykövete cím viselésére, aki fontos eredményeket ért el a kreativitás és az innováció terén. Huszonnégyen fogadták el az ajánlatot, köztük Rubik Ernő professzor, a híres Rubik-kocka megalkotója.